Wrażliwa skóra jest bardzo podatna na wszelkie podrażnienia. Dlatego nie wszystkie kosmetyki nadają się do niej i wymaga specjalnego traktowania. Istnieją składniki, których powinny unikać wszystkie osoby z delikatną cerą. Jak powinna wyglądać pielęgnacja wrażliwej skóry?

Kosmetyki, które poradzą sobie z przesuszoną, łuszczącą się skórą. Jak przywrócić miękkość i nawilżenie skóry zimą? [RECENZJA]

Pielęgnacja wrażliwej skóry

Wrażliwa skóra wymaga głębokiego nawilżenia, ale także oczyszczania i delikatnego złuszczania, które pomoże pozbyć się martwego naskórka. Jednakże kosmetyki, które do tych celów sprawdzają się większości kobiet, mogą niekoniecznie działać w przypadku posiadaczek wrażliwej cery. O wiele łatwiej ulega podrażnieniom, narażona jest na suchość, która skutkuje utratą elastyczności, zmarszczkami i szybkim starzeniem się. Dlatego w przypadku cery wrażliwej priorytetem jest wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Pielęgnacja wrażliwej skóry rządzi się swoimi prawami, dlatego musisz pamiętać, że powszechnie znane i lubiane składniki w Twoim przypadku mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku!

Pielęgnacja wrażliwej skóry. Retinol

Dla wielu kobiet absolutny hit pielęgnacyjny, który swoją skutecznością przekonał do siebie tłumy fanek. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, zapewniając jej jędrność, ujednolicając koloryt i rozjaśniając przebarwienia. Jednakże jest składnikiem bardzo silnie działającym, przez co cera skłonna do podrażnień bardzo szybko może stać się wysuszona i czerwona. Gdybyś uparcie stosowała retinol, mogłabyś nabawić się silnej reakcji alergicznej. Na szczęście istnieje łagodniejsza roślinna alternatywa. Mowa o bakuchiolu, który w ostatnim czasie również zyskał wiele zwolenniczek.

Pielęgnacja wrażliwej skóry. Witamina E

Tak, dobrze widzisz – witamina E, chociaż dla przeciętnych użytkowniczek jest niezwykle pożądanym składnikiem, dla wrażliwej skóry może być problematyczna. Przede wszystkim dlatego, że jest składnikiem powodującym alergię, która może objawiać się wysypką i pieczeniem skóry.

Pielęgnacja wrażliwej skóry. Kwas hialuronowy

Możesz być zaskoczona, że właśnie ten składnik znalazł się na liście, ale jeśli bardziej się nad tym zastanowić, wydaje się to logiczne. Co prawda wiąże wodę w naskórku, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia, ale jednocześnie pozwala innym składnikom wniknąć głębiej w skórę, tym samym wzmagając ich działanie. Może to skutkować reakcją alergiczną oraz podrażnieniem. Dlatego lepiej wybierać inne składniki, które nawilżają równie dobrze, co kwas hialuronowy, jak chociażby olej różany.

Pielęgnacja wrażliwej skóry. Kwasy AHA

Tego nie musimy tłumaczyć: peelingi kwasowe nie są dobre dla wrażliwej skóry. Podrażniają one skórę, irytując ją i prowadząc do zaczerwienienia. Są fotouczulające, więc skóra o wiele mocniej reaguje na promienie słoneczne. Dlatego najlepiej wstrzymać się i zamienić kwasy AHA na łagodniejsze kosmetyki.

6-etapowa koreańska pielęgnacja włosów. Intensywna regeneracja i moc nawilżenia

Kontrowersyjny olej kokosowy

Niegdyś ukochany przez wiele z nas olej kokosowy, który uważany był za remedium na wszelkie bolączki: na przesuszające się włosy, na puszące się włosy, na suchą skórę, na łuszczącą się skórę… Niestety, ale ten popularny składnik już jakiegoś czasu popada w niełaskę, a wszystko za sprawą komedogennych składników, które zapychają pory i powodują powstawanie zaskórników.