Zdecydowaną większość czasu poświęcamy wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Przed położeniem się do łóżka dokładnie oczyszczamy twarz, stosujemy peelingi i maseczki oraz wzmacniamy odżywienie  skóry dzięki aplikacji składników aktywnych zawartych w serum i kremie dedykowanym nocnej pielęgnacji. A co z pielęgnacją skóry o poranku? Mniejsza ilość czasu wymusza pewne kompromisy, jednak niektórych błędów nie możemy bagatelizować. Sprawdź, jak pielęgnować twarz rano – co stosować a czego unikać.

Jak dbać o skórę twarzy rano? Sposoby na piękny i wypoczęty wygląd

Poranna pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna. Od produktów, które zastosujemy (oraz w jakiej kolejności) zależy to, w jakiej kondycji pozostanie nasza skóra przez cały dzień – czy zbudujemy odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, zabezpieczymy jej płaszcz hydrolipidowy i przedłużymy trwałość makijażu.

Zatem jak dbać o cerę rano? Najważniejszą zasadą jest zastosowanie lekkich, nie obciążających konsystencji oraz pielęgnacja oparta na odświeżeniu i nawilżeniu skóry. Poranek to czas na delikatne oczyszczenie i przygotowanie skóry do ochrony i proaktywnej walki z czynnikami środowiskowymi.

Jak dbać o cerę rano? Pielęgnacja krok po kroku

Mycie twarzy rano

Kiedy śpisz, twoja twarz ma kontakt z pościelą, na której mogą gromadzić się: naturalne olejki z twoich włosów i skóry głowy, bakterie, ślina, martwe komórki skóry z twojego ciała. Chyba nie chcesz, aby to wszystko pozostało na twojej cerze? Dlatego właśnie mycie twarzy rano jest jedną z najważniejszych czynności.

Dzięki dokładnemu oczyszczeniu skóry twarzy aplikowane produkty będą działać skuteczniej. Zmniejszy się także ryzyko infekcji i pojawienia się stanów zapalnych.

Czy mycie twarzy pod prysznicem jest szkodliwe dla skóry? Odpowiedź mocno Cię zaskoczy

Czym najlepiej jest myć twarz rano?

Do porannego mycia twarzy najlepiej zastosować delikatne, niepieniące się środki czyszczące bez mydła. Bezzapachowe mleczko lub nawilżający środek czyszczący z peptydami doskonale nadaje się do skóry normalnej. A łagodny płyn oczyszczający z kwasem salicylowym, który usuwa martwe komórki i oczyszcza pory, jest najlepszy do tłustej lub podatnej na trądzik cery.

Nie przesadzaj z ilością

Nakładanie zbyt wielu składników aktywnych, takich jak kwas mlekowy, glikolowy, salicylowy, jest dużym błędem w pielęgnacji skóry, zwłaszcza z samego rana. Aplikowanie wielu kosmetyków na skórę twarzy może zanadto ją obciążyć. Zbyt duża ilość kremu nie wchłonie się w skórę, zacznie się rolować i pozostawi tłusty film. Optymalna ilość kosmetyku, którą  jednorazowo nakładamy na twarz powinna być wielkości ziarenka grochu.

Jak dbać o cerę rano i jakich składników szukać w kosmetykach do pielęgnacji? Poranna rutyna powinna obejmować przeciwutleniacze, witaminę C, kwas hialuronowy, ceramidy, niacynamid, polifenole, glicerynę i filtr przeciwsłoneczny.

Peeling rano czy wieczorem?

Zastanawiasz się czy ziarniste, mechaniczne peelingi są dobre dla Twojej skóry? Zadaj sobie jedno pytanie: czy kiedy używasz tego środka złuszczającego, Twoja skóra jest po nim bardziej miękka i gładsza? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, przestań polegać wyłącznie na peelingu chemicznym.

Najlepszą porą na użycie peelingu jest poranek. W ciągu nocy martwe komórki skóry zostały rozluźnione, dzięki produktom z kwasem glikolowym lub retinolem. Dlatego to właśnie poranek jest idealnym czasem na pozbycie się ich z twarzy.

Domowy krem na zmarszczki pod oczy nasycony witaminami, masłem shea i olejkami

Pamiętaj o przeciwutleniaczach

Jeśli jeszcze nie zaprzyjaźniłaś się z tymi składnikami – jak najszybciej włącz je do codziennej, porannej pielęgnacji. Przeciwutleniacze najlepiej sprawdzą się w formie lekkiego, żelowego serum lub płynnej ampułki.

Przeciwutleniacze chronią skórę przed wolnymi rodnikami i innymi czynnikami środowiskowymi. Wyrównują koloryt skóry i sprawiają, że staje się bardziej promienna i jasna.