Od bardzo dawna mówi się o tym, że ten kosmetyk jest jednym z najważniejszych w naszej pielęgnacji i każda z nas powinna posiadać go w kosmetyczce. Możesz to usłyszeć zarówno od fanek kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i dermatologów. I o ile filtry do twarzy zużywamy na bieżąco, to te do ciała bardzo często po lecie wrzucamy na samo dno kosmetyczki. Filtry do ciała, które przez rok stały zapomniane, mogą być dla nas groźne!

Moda na filtry. To konto na Instagramie pokaże Ci, dlaczego nie warto ufać wszystkiemu, co zobaczysz w sieci

Szkodliwe promieniowanie słoneczne

Słońce dla naszej cery jest niezwykle szkodliwe. Ta wiedza staje się coraz popularniejsza, dlatego coraz więcej z nas stosuje kremy z filtrem pod makijaż. Robimy to nie tylko latem, ale także zimą, ponieważ słońce szkodzi cerze przez cały rok. Filtry do twarzy zatem zużywamy na bieżąco. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pielęgnacji ciała. W teorii powinno się chronić także skórę na całym ciele, która będzie odsłonięta, jednak w praktyce po sezonie urlopowym wrzucamy balsamy z filtrem na samo dno kosmetyczki po to, aby wyjąć je po roku. Niektóre kremy służą nam… latami. Jak wynika z najnowszych badań, które zostały wydane na łamach „Chemical Research in Toxicology” zdecydowanie nie powinno tak być. Filtry do ciała nie powinny być używane przez kilka sezonów nawet.

Julia Wieniawa wypowiedziała się na temat filtrów na Instagramie. Ta wypowiedź Was zaskoczy!

Filtry do ciała

Wzięte pod lupę zostały najpopularniejsze marki drogeryjne i apteczne, które w składzie swoich kremów do opalania miały oktokrylen (chemiczny filtr UV). To właśnie on odpowiedzialny jest za wchłanianie promieniowania słonecznego i ochrona kosmetyku przed zepsuciem. Może być on podrażniający dla wrażliwych cer, ale, jak się okazuje, może szkodzić nie tylko im. Z czasem z tej substancji może zostać wytrącony benzofenon, którego pochodne stosowane są w filtrach. Ten składnik w niektórych miejscach jest zakazany ze względu na swoje właściwości. Ma także negatywny wpływ na środowisko. Jeśli chodzi o nas – może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, ale także wywołać zapalenie skóry, pokrzywkę lub silne reakcje alergiczne. Dlatego właśnie najlepiej regularnie wymieniać zawartość swojej kosmetyczki!