Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze był ważny dla kobiet. Przepisy na piękno zmieniały się w zależności od czasów. Dziś mamy do wyboru nieskończoną ilość kosmetyków, które w sposób kompleksowy dbają o skórę, pomagając zachować ją w jak najlepsej kondycji.

Urocze dołeczki czy rak skóry? Urządzenie z 1936 roku, które zagrażało życiu kobiet

Coraz częściej jednak zwrcacamy się ku naturalnym metodom, wykorzystując witaminy i mikroelementy kryjące się w prostych recepturach na domowe kosmetyki, przygotowanych na bazie owoców i ziół. Ten naturalny sposób pielęgnacji wyrasta z ruchu zero waste i pomaga nie tylko w bezpieczny sposób zadbać o skórę, ale także ma na względzie dobro naszej planety.

Przepisy na kosmetyki z 1842 roku

Domowe kosmetyki mają jednak o wiele dłuższą tradycję. Z naturalnych receptur na piękno korzystały nasze prababcie. W książce Przewodnik dla dam czyli rady dla płci pięknej z 1842 roku odkryłyśmy proste przepisy na pielęgnację skóry. Oto niektóre z nich:

Pomada z ogórków

Ta pomada, którą tak często zalecałem na wszystkie wypadki skóry, robi się tym sposobem. Trzeba wziąć dostateczną ilość dobrej oliwy, w miarę ile kto chce mieć pomady. Utrzeć ogórków białych, wrówny ilości oliwy, zmięszać wszystko razem w naczyniu porcelanowem lub srebrnem, umieścić te naczynie w rondlu i gotować na parze, mieszając trzonkiem łyżki srebrnej, która zastąpi szpatele apteczną. Mieszać trzeba póki się nie zagotuje, przecedzić potem przez sitko, i nalewać tak sześć razy te samą oliwę przecedzoną, zawsze na świeże utarte ogórki. I zawsze podobnież na gorącej parze, ale żeby się nie gotowała.

Ta delikatna pomada biała jak śnieg, powinna być dobrze nakryta, i zaraz używana, gdyż czas ją psuje.

Kolejny przepis dotyczy pielęgnującej wody poziomkowej.

Woda poziomkowa do złagodzenia i udelikatnienia płci

Biorą się poziomki bardzo dojrzałe rozgnietają się dobrze, w jakem naczyniu; wyciskają się potem, przez białą chustę,  mięsza się płyn z nich wypływający z mlekiem i częścią wody. Co wieczór trzeba świeżą robić, gdyż szczególnie w upały kwaśnieje prędko.