Pokrzywa kojarzy się głównie z nieprzyjemnym swędzeniem, które powoduje jej dotknięcie. Tymczasem ten nielubiany chwast ma wiele drogocennych właściwości, docenianych już przez nasze prababcie.

Kosmetyki z chrzanu? Zadbają o twoja skórę

Pokrzywa jest prawdziwym bogactwem składników, które zbawiennie wpływają na naszą urodę. Zawiera wiele witamin, minerałów takich jak np. cynk, żelazo, wapń, a także garbniki, flawonoidy i sole mineralne. Z tego względu warto przygotować z niej domowe kosmetyki – wspaniale sprawdzi się w formie płukanki do włosów lub toniku do twarzy.

Pokrzywowa płukanka zwalczy łupież, ograniczy wydzielanie łoju, a także wzmocni włosy i przywróci im blask. Z kolei tonik wspomoże walkę z trądzikiem i odżywi skórę, sprawiając, ze stanie się promienna i elastyczna.

Dieta dla włosów czyli co jeść, by mieć mocne i lśniące pasma przez cały rok

Zarówno tonik, jak i płukankę łatwo przygotujemy w domu, z ususzonych wcześniej liści. Wystarczy zalać je wrzątkiem i odstawić do zaparzenia na około 30 minut.

Liście należy zbierać w maju, jeszcze przed zakwitnięciem rośliny. Młode pędy są bowiem najbardziej odżywcze. Po zerwaniu należy oderwać liście, dokładnie je wymyć i rozłożyć na papierowym ręczniku w suchym i ciemnym miejscu, gdyż narażone na słońce stracą swoje właściwości.