Jeśli jesteś posiadaczką piegów, to zasługo DNA. Według dermatologów małe kropeczki na skórze są genetyczne. W okresie wakacyjnym są bardziej widoczne niż w chłodniejszych miesiącach. To zasługa promieni słonecznych. Złożone z melaniny piegi są w rzeczywistości warstwą naturalnej ochrony skóry przed słońcem. To wyjaśnia, dlaczego pojawiają się głównie u osób o jaśniejszej karnacji. Odpowiedzialny jest za to ten sam gen, który posiadają rudowłosi. A jak wiadomo osoby o tym kolorze włosów mają zazwyczaj najjaśniejszą i najbardziej delikatną skórę. Pielęgnacja cery z piegami powinna opierać się na kilku podstawowych zasadach. Oto one:

Halsey pokazała selfie bez makijażu. Odsłoniła urocze piegi

Jeśli masz skórę skłonną do piegów, prawdopodobnie zauważyłaś, że małe brązowe kropki stają się wyraźniejsze po spędzeniu czasu na słońcu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem. Powinnaś wyposażyć się w krem z wysokim filtrem i kapelusz z szerokim rondem. Jeśli chodzi o kosmetyk – warto wybierać SPF 30 lub wyższy. Ważne jest również, aby blokował zarówno promienie UVA, jak i UVB.

Posiadaczki piegów powinny również zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację skóry. Produkty z retinolem mogą nie być odpowiednie, ponieważ cera jest wówczas bardziej wrażliwa na słońce.

Każdy z nas powinien sprawdzać stan skóry pod względem pojawiających się pieprzyków i innych zmian skórnych. Ale dla osób z piegami może to być problematyczne. Warto pamiętać o tym, że piegi są płaskie, mają kolor brązowy lub jasnobrązowy i na ogół nie zmieniają swojej wielkości ani kształtu.

Gwiazdy, które mają piegi? Zdziwicie się, kto należy do tego grona

Warto monitorować wszelkie zmiany pojawiające się na skórze. Jeśli zauważysz pojawienie się nowego pieprzyka lub innej czerwonej lub różowej plamki, zgłoś się do dermatologa. To ważne szczególnie wówczas, gdy ich średnica rośnie, zmienia kształt lub kolor, wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty.