![Pod słońcem zagrożenia: trenerka Yasumi Agnieszka Zimna o tajemnicach fotostarzenia skóry [wywiad] Pod słońcem zagrożenia: trenerka Yasumi Agnieszka Zimna o tajemnicach fotostarzenia skóry [wywiad]](https://d3fqm68r4u6ion.cloudfront.net/wp-content/uploads/sites/3/2024/03/11/trenerka-Yasumi-Agnieszka-Zimna-1-980x574.webp)
Pod słońcem zagrożenia: trenerka Yasumi Agnieszka Zimna o tajemnicach fotostarzenia skóry [wywiad]
Fotostarzenie skóry to proces, który interesuje zarówno badaczy, jak i każdego, kto marzy o zachowaniu młodzieńczego wyglądu na dłużej. To właśnie promieniowanie UV jest głównym winowajcą przyspieszonego starzenia się skóry, powodując nie tylko estetyczne zmiany, ale również zwiększając ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. W naszym dzisiejszym wywiadzie skupimy się na zrozumieniu, jak dokładnie promienie słoneczne wpływają na naszą skórę, jakie są najnowsze odkrycia w dziedzinie fotostarzenia oraz jak możemy skutecznie chronić naszą skórę przed negatywnym wpływem słońca. Trenerka Yasumi Agnieszka Zimna opowiada o tym czy dieta i nawyki życiowe mają wpływ na proces fotostarzenia oraz o składnikach kosmetyków, które są szczególnie skuteczne w zwalczaniu oznak fotostarzenia.
Czym jest fotostarzenie i jakie są główne czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za ten proces?
Fotostarzenie jest to proces przyspieszonego starzenia się skóry, które może skutkować nadmierną produkcją melaniny widoczną w postaci przebarwień oraz uszkodzeniem tkanki łącznej tworzącym finalnie zmarszczki. Zmiany te są najczęściej spowodowane częstą i długotrwałą ekspozycją skóry na promieniowanie UV. Dotyczy to zarówno naturalnego opalania na słońcu oraz sztucznego w solarium, gdzie duża ilość lamp także generuje intensywne promieniowanie.
Jak promieniowanie UV wpływa na strukturę skóry i jakie są długofalowe skutki ekspozycji na słońce?
Promieniowanie UV jest niebezpieczne dla skóry, ponieważ naskórek, chmury, okna czy odzież nie są w stanie go zatrzymać. Skóra jest narażona na działanie promieniowania przez cały rok nawet w pochmurny dzień. Niestety promienie UV i ich skutki działania na tkanki są długofalowe, przez co często zmiany są nieodwracalne w sposób naturalny. Zaburzają barierę ochronną skóry, uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, wpływają także na DNA komórek skóry. Ochrona przed promieniowaniem to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa, ponieważ promienie UV przyczyniają się do odczynów fototoksycznych, a w najgorszym wypadku może dojść do pojawienia się czerniaka, czyli niebezpiecznego nowotworu skóry.
Czy fotostarzenie dotyka wszystkich typów skóry w równym stopniu, czy istnieją pewne predyspozycje genetyczne?
Promieniowanie UV działa na wszystkich, jednak intensywność jego działania jest uwarunkowana wrażliwością skóry i jej fototypu. Na niekorzystne działanie promieni UV, objawiające się fotostarzeniem, a nawet oparzeniem skóry są najbardziej narażone osoby o jasnej karnacji z fototypem 1 i 2. Szczególną ostrożność na promieniowanie powinny zachować także osoby posiadające wrażliwą i naczyniową skórę.
Jakie są główne objawy fotostarzenia i w jaki sposób można je zidentyfikować?
Objawy fotostarzenia są widoczne gołym okiem bez specjalistycznych urządzeń. Najczęstszymi objawami fotostarzenia są: przebarwienia, przesuszona skóra, rozszerzone naczynia krwionośne, a także zmniejszona gęstość i jędrność skóry.
Czy istnieją różnice między fotostarzeniem się skóry a naturalnym procesem starzenia się skóry?
Fotostarzenie jest wynikiem egzogennego, czyli zewnętrznego działania na skórę czynników środowiskowych – promieniowania UV. Oznaki fotostarzenia pojawiają się bardzo szybko, wystarczy jeden dłuższy pobyt na świeżym powietrzu w słoneczny dzień, a miejsca niezabezpieczone kremem z SPF zaczerwienią się i mogą pojawić się brązowe plamy różnej wielkości. Dzięki właściwej pielęgnacji skóry, unikania długotrwałej ekspozycji na światło oraz regularnej fotoprotekcji jesteśmy w stanie zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Naturalny proces starzenia zwany endogennym jest nieunikniony. Wraz z wiekiem skóra traci jędrność. Jest bardziej podatna na działanie grawitacji widoczne w postaci mocno zaznaczonych bruzd oraz zapadniętych policzków zmieniających wcześniej ładnie zarysowany kontur twarzy. Proces naturalnego starzenia możemy spowolnić przez aktywność fizyczną, prawidłową dietę bogatą w antyoksydanty, ale nie jesteśmy w stanie całkowicie go zatrzymać.
Jakie są skuteczne metody prewencji fotostarzenia, zwłaszcza związane z ekspozycją na słońce?
W celu ochrony skóry przed fotostarzeniem priorytetem jest fotoprotekcja, czyli wmasowanie w skórę kremu o wysokim poziomie SPF przynajmniej 15 minut przed planowanym wyjściem. Należy pamiętać, że promieniowanie działa przez cały rok, nie tylko w wakacje, dlatego miejsca odsłonięte np. twarz i dłonie należy ochraniać zawsze. Zalecane jest także noszenie kapelusza lub czapki z daszkiem by osłonić tarz przed słońcem. Dodatkowo, jeśli to możliwe, latem należy ograniczyć wychodzenie na zewnątrz w godzinach południowych, kiedy słońce świeci najmocniej.
Jakie są najnowsze postępy w dziedzinie produktów i zabiegów kosmetycznych mających na celu opóźnienie fotostarzenia?
Obecnie oferta zabiegów mająca na celu spowolnienie tempa starzenia się skóry jest bardzo szeroka. W zależności od wrażliwości skóry i zaawansowania zmian wynikających z fotostarzenia jesteśmy w stanie indywidualnie dobrać pielęgnację i zabiegi kosmetyczne. Przy wrażliwych skórach i łagodnych oznakach fotostarzenia często bezinwazyjne zabiegi z kwasem ferulowym czy migdałowym są wystarczające. W okresie jesienno-zimowym możemy sobie pozwolić na bardziej inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, który przebudowuje tkanki, zwiększając ich napięcie oraz wyrównując koloryt. Klientom, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższy okres rekonwalescencji rekomenduję zabieg Skin Rejuvenation z wykorzystaniem lasera ND:YAG, którego wiązka silnie rozgrzewa włókna kolagenowe i stymuluje tkanki.
Czy dieta i nawyki życiowe mają wpływ na proces fotostarzenia, jeśli tak, w jaki sposób?
Dieta i nawyki żywieniowe mają duży wpływ na proces starzenia. Chcąc uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry należy pić dużo wody, najlepiej z cytryną lub ogórkiem. Zalecam także ograniczenie spożywania soli, cukrów i żywności mocno przetworzonych typu fast food, które przesuszają skórę i wywołują stany zapalne. Dieta przeciwstarzeniowa to dieta bogata w naturalne antyoksydanty, witaminy, minerały i białko, które znajdziemy np. w warzywach, orzechach i rybach morskich.
Jakie składniki w kosmetykach są szczególnie skuteczne w zwalczaniu oznak fotostarzenia się skóry?
Kosmetyki skuteczne w walce z oznakami fotostarzenia powinny być bogate w składniki o działaniu antyoksydacyjnym, rozjaśniającym, łagodzącym i nawilżającym. Jeśli widzisz na swojej skórze oznaki przedwczesnego starzenia, wybierz do pielęgnacji kosmetyki z wit. C, tokoferolem, bakuchiolem, kolagenem, koenzymem Q10, kwasem ferulowym, kwasem kojowym, migdałowym i mlekowym.
Czy istnieją nowoczesne technologie lub innowacyjne podejścia do leczenia lub odwracania skutków fotostarzenia się skóry?
Nowoczesną i skuteczną technologią w redukcji oznak fotostarzenia jest światło IPL w zabiegu BBL. Silne impulsy światła są przenośnikiem energii, która zostaje przemieniona w energię cieplną już w wewnętrznych obszarach skóry. Powoduje to stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu, a także elastyny oraz obkurcza istniejące włókna kolagenowe.
Dużym zainteresowaniem cieszy się zabieg radiofrekwencji mikroigłowej, ponieważ przynosi on szybko widoczną poprawę skóry. Mikronakłucia z jednoczesnym podgrzaniem tkanek falą radiową pięknie stymulują skórę, dając efekt jędrnej, gładkiej i miłej w dotyku skóry, a także wyrównują koloryt, eliminując nieestetyczne przebarwienia.
Najczęściej stosujemy terapie łączone obejmujące działanie na powierzchni skóry oraz głęboko w tkankach. Pozwala to uzyskać widoczną i satysfakcjonującą klientki poprawę zdrowia skóry, a uzyskane efekty utrzymują się zdecydowanie dłużej. Ilość zabiegów, rodzaj oraz ich intensywność jest zawsze indywidualnie dobierana do stanu skóry.
Trenerka Yasumi Agnieszka Zimna