Pielęgnacja twarzy krok po kroku
Skóra twarzy to wyjątkowo delikatny obszar, który wymaga starannej i właściwie dobranej, codziennej pielęgnacji. Tylko dzięki niej można zadbać o gładką i lśniącą cerę. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy i na co należy zwrócić uwagę w zależności od wieku?
Dlaczego należy dbać o skórę twarzy?
Wbrew pozorom skóra to bardzo skomplikowany narząd, który składa się z trzech głównych warstw [1]:
- Naskórek – jest najbardziej zewnętrzną częścią skóry. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi;
- Tkanka podskórna – mieści naczynia krwionośne oraz włókna nerwowe. To w niej znajduje się tkanka tłuszczowa zapewniająca termoregulację;
- Skóra właściwa – stanowi najcieńszą, ale niezwykle istotną warstwę skóry. Mieści w sobie zakończenia nerwów, mieszki włosowe czy gruczoły potowe.
Pielęgnacja skóry powinna uwzględniać kosmetyki, które oddziałują na każdą z warstw skóry, ponieważ w każdej z nich zachodzą inne procesy składające się na to, jak skóra wygląda w rzeczywistości.
W medycynie estetycznej wyróżnia się kilka typów skóry – tłustą, mieszaną, normalną i suchą. Każda z nich ma nieco inne potrzeby. Skórę suchą należy regularnie nawilżać, aby nie pękała. Z kolei skóra ze skłonnościami do przetłuszczania się wymaga regulacji wydzielanego sebum oraz łagodzenia pojawiających się stanów zapalnych. Rozpoznanie typu skóry stanowi punkt wyjścia dla dalszych działań, ponieważ pomaga dobrać odpowiednie kosmetyki i sposoby pielęgnacji.
Etapy pielęgnacji twarzy
Wyróżnia się dwa rodzaje pielęgnacji twarzy – poranną i wieczorną. Pomimo podobieństw występuje między nimi kilka istotnych różnic, które powodują, że nie można po prostu powtórzyć tych samych zabiegów dwa razy dziennie.
Pielęgnacja poranna skóry twarzy
Poranna pielęgnacja powinna rozpocząć się od nałożenia kosmetyku o właściwościach myjących, który pomoże usunąć nadmiar sebum oraz zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni skóry w godzinach nocnych. Tak oczyszczoną skórę należy osuszyć, a następnie znormalizować jej pH przy użyciu toniku. W ten sposób chroni się barierę hydrolipidową skóry i jej naturalne funkcjonowanie. Kolejnym krokiem powinno być nawilżenie skóry twarzy przy pomocy kremu zawierającego humektanty oraz nałożenie fluidu zawierającego filtr UV. To bardzo ważne, ponieważ promieniowanie słoneczne jest jednym z czynników o destrukcyjnym działaniu na skórę.
Pielęgnacja wieczorna skóry twarzy
Wieczorną pielęgnację skóry twarzy należy zacząć od demakijażu, np. przy pomocy płynu micelarnego. Następnie należy oczyścić twarz przy użyciu żelu, który usunie sebum, zanieczyszczenia oraz toniku, który pomoże utrzymać naturalne pH. Ostatnim etapem jest nawilżenie, którego intensywność powinna być dopasowana do typu skóry. Z reguły wieczorem zaleca się sięganie po kosmetyki o gęstszej konsystencji, które lepiej odżywią skórę.
Pielęgnacja twarzy w zależności od wieku. Na co zwrócić uwagę?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że skóra człowieka z biegiem czasu ulega zmianom. Stopniowo zaczyna ubywać w niej kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli składników odpowiadających za elastyczność, jędrność i gładkość. Dlatego dobrze jest rozważyć wdrożenie różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, np. peelingów nazywanych fachowo eksfoliacjami. Wyróżnia się wiele rodzajów peelingów, ale ich wspólną cechą jest to, że wspierają one złuszczanie martwych komórek naskórka oraz pobudzają naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. W wyniku stosowania eksfoliacji dochodzi do przebudowy skóry właściwej, co znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie twarzy na co dzień [2].
Warto rozważyć stosowanie różnego rodzaju formuł kosmetycznych wykorzystujących ceramidy, peptydy czy kwas salicylowy. Nie należy zapominać także o zdrowej i zbilansowanej diecie bogate w związki istotne z punktu widzenia kondycji skóry, jak witamin C, A i E, witaminy z grupy B, cynk oraz miedź.
Czy warto sięgać po suplementację kolagenem?
Wśród wielu rodzajów preparatów kosmetycznych istotną rolę odgrywa kolagen. To jedno z najważniejszych białek w organizmie człowieka występujących w tkance łącznej. Pełni przede wszystkim funkcję podporową zapewniając m.in. skórze odpowiednią wytrzymałość i strukturę. Wpływa również na elastyczność, jędrność i zdolność skóry do rozciągania, co nadaje jej młody wygląd. Ważną cechą kolagenu jest też wiązanie wody. To między innymi dzięki niemu w skórze znajduje się odpowiednio dużo wilgoci [3].
Suplementację kolagenem można rozpocząć już po 25. roku życia, ponieważ w tym okresie jego poziom zaczyna się sukcesywnie zmniejszać [4]. W tym celu warto sięgnąć po kolagen w ampułkach Doppelherz System Kollagen Beauty. Zaprojektowany specjalnie z myślą o utrzymanie dobrej kondycji skóry, został uzupełniony o silne przeciwutleniacze – witaminy C, A oraz E, a także miedź, cynk i biotynę.
Bibliografia:
- Wolski T. i in.; Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry; Post Fitoter 2019; 20(1): 61-67;
- Stasiorowska S. i in.; Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym; Kosmetologia Estetyczna; 2 / 2020 / vol. 9;
- Derefinka A.; Wybrane zabiegi i składniki aktywne wpływające na syntezę kolagenu; Aesthetic Cosmetology and Medicine 6 / 2023 / vol. 12;
- Łuszczyna W.; Kolagen a organizm człowieka; Lek w Polsce 2022’01; vol. 32 (368).
Artykuł sponsorowany