Pielęgnacja skóry to złożony proces, który wymaga poświęcenia czasu i uwagi. Aby cieszyć się z rezultatów, potrzeba odpowiednich kosmetyków, które dostarczą naszej skórze cennych składników aktywnych. Do tego dochodzą również oczyszczające zabiegi, peelingowanie i nakładanie odżywczych maseczek.

To określony schemat pielęgnacyjny, który wykonujemy każdego wieczoru i poranka. Czasem jednak zdarza się, że mimo szczerych chęci, rezultaty nie są zauważalne, lub wręcz przeciwnie, stan skóry ulega pogorszeniu. Oto sygnały świadczące o tym, że należy zmienić dotychczasowe nawyki pielęgnacyjne.

Tatarak i anyż: ziołowa pielęgnacja stref intymnych

Stosujesz zbyt wiele produktów:

Więcej nie zawsze oznacza lepiej. W przypadku pielęgnacji skóry warto zachować umiar, ponieważ zawarte w produktach składniki aktywne mogą się wykluczać, a ich połączenie w kontakcie ze skórą może skutkować podrażnieniem, zaczerwienieniem lub przesuszeniem skóry. Połączeniem, którego z pewnością należy uniknąć jest witamina C oraz retinol. Ta zasada dotyczy także produktów przeciwtrądzikowych. Składniki takie jak: kwas salicylowy i nadtlenek benzoilu nie powinny być łączone z retinolem. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie trzech podstawowych kosmetyków – środka oczyszczającego, kremu nawilżającego oraz ochrony SPF.

Przebarwienia skóry:

Zazwyczaj wiążemy je z ekspozycją skóry na słońce, ale okazuje się, że przebarwienia mogą być spowodowane także poprzez stosowanie kosmetyków. W szczególności chodzi tu o produkty rozjaśniające. Jeśli zauważysz wzrost plamek, odstaw kosmetyk.

Używasz tego dodatku do kąpieli? Lepiej od razu wyrzuć go do śmieci

Pieczenie i swędzenie skóry:

To nieprzyjemne uczucie, które może być wynikiem stosowania uczulającego produktu. Jeśli nasza rutyna pielęgnacyjna składa się z wielu kroków. Najlepszym sposobem jest odstawienie wszystkich kosmetyków i ograniczenie się do minimum, czyli łagodnego środka oczyszczającego i nawilżającego. Po około dwóch tygodniach, można stopniowo wprowadzać kolejne produkty i bacznie obserwować reakcje skóry na każdą nowość. Aby mieć stuprocentową pewność można także wykonać test płatkowy. To także dobre rozwiązanie, jeśli chcemy dodać do rutyny pielęgnacyjnej kolejny kosmetyk.

Uczucie napięcia po oczyszczaniu:

To wbrew pozorom nie zwiastuje dla skóry niczego dobrego. Sucha skóra, która przy przetarciu dłonią wydaje odgłos podobny do pocierania o szybę, to oznaka tego, że oczyszczanie było zbyt mocne. Chodzi o to, że skóra została pozbawiona naturalnych olejków, przez co jej bariera ochronna mogła zostać naruszona.

Trik urodowy: zdradzamy, jak rozjaśnić ciemną skórę pod pachami