Cerze naczynkowej należy się szczególna pielęgnacja. Istnieje sporo czynników, które mogą negatywnie wpływać na skórę z tendencją do rozszerzonych naczynek, dlatego warto jest wiedzieć, jak odpowiednio chronić ją i pielęgnować – by zamiast ukrywać nieestetyczne pajączki pod grubą warstwą podkładu móc cieszyć się gładką cerą o jednolitym kolorycie.

Jedną z przyczyn rozszerzonych naczynek mogą być zmiany hormonalne – w związku z tym problemy naczynkowe występują często u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy. Nierzadko problem dotyczy również nastolatków w okresie dojrzewania, gdy w stresującej sytuacji na młodej twarzy maluje się czerwony rumień. Rozszerzone naczynka mogą mieć związek z problemami z krążeniem, mogą być też objawem trądziku różowatego. Pielęgnację cery naczynkowej i sposoby radzenia sobie z jej problemami warto konsultować z dermatologiem. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry i niewłaściwe nawyki też mogą mieć wpływ na jej kondycję. Czego zatem powinniśmy unikać, a na czym koncentrować się przy dbałości o cerę naczynkową?

Unikać należy:

– długotrwałego opalania się,
– korzystania z sauny,
– długich, gorących kąpieli,
– chodzenia w butach na wysokim obcasie,
– depilowania skóry woskiem,
– stosowania peelingów mechanicznych,
– stosowania kosmetyków silnie wysuszających,
– stosowania kosmetyków rozgrzewających,
– pikantnych potraw,
– kosmetyków zawierających alkohol.

Aby właściwie dbać o cerę naczynkową warto natomiast:

– stosować kosmetyki z filtrami UV,
– w czasie chłodów używać kremów ochronnych, które zabezpieczą skórę przed mrozem i wiatrem,
– do złuszczania naskórka stosować peelingi enzymatyczne, które są delikatniejsze od mechanicznych,
– stosować kosmetyki dedykowane cerze naczynkowej, które są bogate w składniki wzmacniające naczynka i działające uszczelniająco. W pielęgnacji takiej skóry pomocne są m.in. rutyna, witaminy C, B2, PP, K, wyciąg z kasztanowca,
– używać toników bezalkoholowych, a do demakijażu łagodnych mleczek,
– doustnie stosować preparaty zawierające rutynę,
– poddawać się specjalnym zabiegom przeznaczonym dla cery naczynkowej w gabinecie kosmetycznym, by wzmocnić naczynka, nawilżyć i ukoić skórę.

Pojawiające się na skórze „pajączki” możemy usunąć w gabinecie medycyny estetycznej, bądź w gabinecie kosmetycznym. Popularne zabiegi zamykania naczynek krwionośnych odbywają się najczęściej z zastosowaniem lasera, IPL, bądź elektrokoagulacji (metoda zamykania naczynek prądem). Nowością w Polsce są nieinwazyjne zabiegi zamykania naczynek za pomocą Lamprobe – urządzenia cieszącego się uznaniem lekarzy i kosmetyczek na świecie. Lamprobe wykorzystuje technologię fal radiowych i służy do zamykania naczynek oraz usuwania nieprawidłowości skórnych. Zabiegi cieszą się wysoką skutecznością, odbywają się bez wkłuwania igły, są bezbolesne, a czas ich trwania waha się zwykle od 2 do 5 sekund.

Właściwa pielęgnacja skóry, ochrona przed wahaniami temperatur, mrozem i wiatrem, a także promieniowaniem UV pozwala na poprawę kondycji naczynkowej cery oraz zmniejszenie problemów, z którymi najczęściej się boryka. Odpowiednio troszcząc się o skórę i unikając czynników wywołujących podrażnienia, rumień, oraz pękanie naczynek można więc bardzo dobrze zadbać o jej potrzeby i sprawić, że będzie miała równy kolor, bez pajączków i miejscowych zaczerwienień.