Piękno to jedno z najmniej uchwytnych słów. Kryje się w nim subiektywna ocena oglądającego i jego własne preferencje. Do zrozumienia tego, czym jest przybliżają nas określone standardy, chociaż i te mogą ulegać pewnym przeobrażeniom na przestrzeni lat.

Z perspektywy historii kobiet, pojęcie piękna nabiera interesującego charakteru. Standardy określające atrakcyjny wygląd ciągle się zmieniają, jednak presja ciążąca na kobietach pozostaje ta sama.

Przepis na piękno z 1975 roku. Tak o urodę dbały kobiety

Dostępne dziś na szeroką skalę produkty oraz zabiegi kosmetyczne są dostosowane do współczesnych standardów piękna i w pewien sposób określają tendencje dotyczące preferowanego wyglądu. A w jaki sposób o atrakcyjny wygląd dbały kobiety w przeszłości?

Niektóre z pomysłów bywały niemniej kontrowersyjne, niż obecne działania na rzecz poprawy urody. Jednym z przykładów może być francuska reklama informująca o zabiegu ujędrnienia piersi maszyną o nazwie ROTO-STAR.

Tak o urodę dbały ikony Hollywood. Od Marilyn Monroe po Grace Kelly

Podczas zabiegu wykorzystuje się zimną wodę oraz ciśnienie, a całość polega na myciu i masażu piersi, co z kolei ma pomów w poprawie ich jędrności. Reklama pochodzi z roku 1930.