O paznokciach, manicure, nowych kolekcjach lakierów i trendach piszemy Wam regularnie. Dzisiaj pod lupę weźmiemy nie walory estetyczne, a zdrowotne. Czy wiedziałyście, że z płytki paznokciowej można wyczytać różne choroby? Kilka dni temu w studio Dzień Dobry TVN pojawiła się dermatolog, Anita Tarajkowska-Olejnik, która dokładnie wyjaśniła, co powinno nas zaniepokoić.

ZOBACZ: CZY WIESZ, ŻE KOLOR LAKIERU POWINIEN BYĆ DOBRANY DO SKÓRY?

Poprzeczne białe plamki, które czasami „idą” wzdłuż płytki to są urazy wokół wału paznokciowego w momencie, w którym płytka była w tamtym czasie, w tamtym miejscu. Kiedy płytka zrasta – one się ujawniają. Nie jest to nic groźnego, ale pacjenci często nazywają to bardzo pięknie – zespół kwitnących paznokci. Podłużne bruzdy na płytce paznokcia mogą być objawem choroby, jednak czasami odpowiedzialna jest za to genetyka, czasem są to rodzinne skłonności i pacjenci po prostu takie płytki mają. Niestety czasem jest to liszaj płaski, czyli taka poważna przewlekła skórna choroba – opowiadała dermatolog.

style="overflow:hidden;">ZOBACZ TEŻ: WIOSNA 2015 WEDŁUG ESSIE – NOWA KOLEKCJA FLOWERISTA

Łuszczyca to specyficzne dziurki w paznokciach. Wygląda to jakby ktoś wziął długopis i robił nim takie dziurki w paznokciu. Czasami takie paznokcie występują przy łysieniu plackowatym, bielactwie, a nawet alergii, także nie jest to objaw jednej konkretnej choroby, jednak przy łuszczycy jest bardzo charakterystyczny. Z paznokci można wyczytać również choroby nerek, płytki są wtedy bardzo ciekawe – w połowie białe, a w połowie ciemno-brunatno-brązowe. 30 procent pacjentów dializowanych ma tego typu paznokcie. Są pacjenci, którzy mają chemioterapię, a po niej białe płytki paznokciowe, spełzające. Bardzo często można „wyczytać” również choroby tarczycy, płytka jest bardzo często wówczas wysuszona, krusząca się, dająca się odwarstwić. Największy problem to jest taka płytka, która się rozwarstwia, właściwie „listek po listku”. Paznokieć ma ponad 100 warstw, więc jest co złuszczać. Na szczęście nie jest to często cechą choroby, a wysuszenia płytki – opowiedziała w dalszej części rozmowy.

style="overflow:hidden;">

Płytka w kolorze żółtym może być oznaką łuszczycy (plama olejowa), ale może być też infekcja. Infekcje mogą powstawać, gdy kobiety nakładają sobie również w różnych niezbyt czystych gabinetach kosmetycznych różne żele lub długo nie zdejmowała przedłużanych paznokci, bo to jest na zasadzie ciągłego dokładania. Wtedy często jest tak, że kobieta po kilku miesiącach zdejmuje sztuczne paznokcie, a pod płytką jest żółto-zielono. Wtedy czeka długie leczenie, bardzo często jest to grzybica – przestrzegła na koniec.

style="overflow:hidden;">Zauważyłyście kiedyś coś niepokojącego na swoich paznokciach?

Paznokieć... prawdę Ci powie! Jakie choroby możemy wyczytać?