Piękne i zadbane paznokcie to dzisiaj symbol sukcesu, elegancji i dobrego stylu. Każda z nas chce mieć ładne dłonie i paznokcie, które nie mają odprysków, są równe i mają podobny kształt. Wiele osób jednak nie jest w stanie zapuścić dłuższych paznokci, ze względu na łamliwość paznokcia, niedostatecznie dobrą dietę bądź genetykę. Na szczęście dzisiaj można przedłużyć je u praktycznie każdej manicurzystki. Jedną z najbardziej popularnych metod jest metoda akrylowa. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat paznokci akrylowych, zanim zdecydujesz się na wizytę u kosmetyczki.

ZOBACZ TEŻ: JEDWABNE PAZNOKCIE – METODA, KTÓRA WYPRZEDZA ŻELE! JEST NIESAMOWICIE TRWAŁA

Czym są paznokcie akrylowe?

To metoda polegająca na nałożeniu proszku na paznokieć, który w połączeniu z płynem akrylowym utwardza się samoczynnie. Dzieje się tak dzięki procesowi utleniania, który trwa zaledwie kilka minut – w tym czasie nabiera też mlecznej bądź pastelowo-różowej barwy. Całkowite stwardnienie masy następuje jednak dopiero po 48 godzinach, kiedy to można rozpocząć nad nią pracę pod względem kształtu i połysku. Akryl jest bardzo twardy i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie też przylega do płytki paznokcia, dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na niego.

Dla kogo zostały stworzone paznokcie akrylowe?

Powstały głównie z myślą o osobach, które mają wyjątkowo łamliwe i delikatne paznokcie. Jest to idealna metoda również dla tych, których paznokcie są codziennie narażone na uszkodzenia, pęknięcia oraz zadrapania i tych, którzy od lat zmagają się z obgryzaniem paznokci. W przeciwieństwie do innego mani, przy paznokciach akrylowych jest możliwe ukrycie nawet mocno obgryzionych paznokci.

Dla wszystkich osób, które obawiają się, czy paznokcie akrylowe są aby na pewno bezpieczne, mamy dobrą informację – tak samo, jak inne metody mani, paznokcie akrylowe oraz lakiery stosowane przy jego tworzeniu, posiadają certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo dla zdrowia klientów i klientek. W sieci można przeczytać wiele informacji na temat tego, że akryl może być szkodliwy. Warto jednak tutaj wspomnieć o tym, że dzisiejszy akryl w niczym nie przypomina tego, który był stosowany często w latach ‘60 i ‘70, kiedy to wprowadzono zakaz stosowania metylu i zastąpiono go etylem. Odstraszający może być jedynie zapach, jednak producenci zapewniają, że jest on bezpieczny przy odpowiednim stosowaniu. Nie jest również niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

ZOBACZ TEŻ: Paznokcie jak kryształy to prawdziwy hit. Kwarcowy manicure jest piękny i elegancki

Paznokcie akrylowe: wykonanie

Przede wszystkim trzeba zacząć od zdezynfekowania dłoni. Następnie trzeba wykonać podstawowe czynności, takie jak matowienie płytki, odtłuszczenie paznokcia oraz usunięcie skórek. Kolejnym krokiem jest dopasowanie tipsów do oczekiwań oraz kształtu naturalnego paznokcia – akryl przykleja się specjalnym klejem do połowy naszej naturalnej płytki. Po utwardzeniu następuje czas na wyrównanie kształtu między naturalnym paznokciem a tipsem oraz nadanie im oczekiwanego kształtu końcowego. Następnie warto je po raz kolejny zmatowić i nałożyć na nie primer (ale tylko na części, gdzie jest nasz naturalny paznokieć!). Kolejnym krokiem jest zanurzenie pędzelka do manicure w liquidzie, a następnie w proszku akrylowym, aby wyszła kuleczka, którą nakłada się na środek tipsa. To ona będzie stanowiła bazę pod paznokciem. Musi być równa, dlatego trzeba nią równomiernie pokryć cały paznokieć. Pamiętaj, aby na bieżąco wyrównywać niedoskonałości. Jeśli jest to niezbędne, można nałożyć akryl kilka razy, aby uzyskać odpowiednią grubość i kształt paznokcia. Po zakończonym przedłużaniu, trzeba natychmiast umyć pędzelek w acetonie, by nie zastygł. Paznokcie piłujemy, sprawdzamy i malujemy na wybrany kolor.

Jak długo utrzymują się paznokcie akrylowe?

Jak zawsze, wytrzymałość manicure’u jest zależna mocno od indywidualnych cech paznokcia – szczególnie jego aktualnej kondycji oraz tego, jak szybko rosną paznokcie. Pamiętajmy też, że paznokcie szybciej rosną w lato i na wiosnę. Szacuje się jednak, że paznokcie akrylowe mogą utrzymywać się na płytce paznokcia od 2 do 6 tygodni.

Im lepsza pielęgnacja paznokcia akrylowego, tym większa szansa, że utrzyma się dłużej. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jak zdejmowane są paznokcie. Nieumiejętne zdejmowanie akrylu może doprowadzić do pękania płytki paznokcia co uszkadza go wewnątrz. Do zdjęcia paznokci akrylowych niezbędny jest aceton, w którym trzeba wymoczyć paznokcie. Następie podważa się akryl za pomocą drewnianego patyczka, a resztki akrylu trzeba spiłować z płytki paznokcia. To jest właśnie ten moment, w którym trzeba być bardzo ostrożnym.