Istnieje wiele czynników warunkujących trądzik – np. higiena, hormony czy geny. Oznacza to, że trądzik może przybierać różne postaci, a każda wymaga innego traktowania, osobnej pielęgnacji i innych kosmetyków. Dowiedz się, jaki masz typ trądziku i wreszcie zacznij walczyć z nim w skuteczny sposób.

Trądzik hormonalny

Jak wygląda: krostki w okolicy ust i linii żuchwy, które pojawiają się w tym samym momencie cyklu.

Jak z nim walczyć: Na tydzień przed pojawieniem się miesiączki, włącz do pielęgnacji produkt z kwasem salicylowym i nadtlenkiem benzoilu.

ZOBACZ TEŻ: ZASADNICZY BŁĄD, JAKI ROBISZ, KORZYSTAJĄC Z MASECZKI W PŁACHCIE. DUŻO TRACISZ!

Zaskórniki zamknięte

Jak wyglądają: małe krostki wypełnione białą (lub jasnożółtą) wydzieliną.

Jak z nimi walczyć: pod żadnym pozorem ich nie rozdrapuj ani nie wyciskaj! Białe krostki to nic innego jak zatkane pory. Musisz częściej i dokładniej oczyszczać cerę (peelingi, żele). Na większe zmiany, można nakleić plasterek z kwasem salicylowym.

Trądzik grudkowy

Jak wygląda: spore, bolesne grudki; żółte w środku, czerwone wokół.

Jak z nim walczyć: włącz do swojej pielęgnacji kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, bowiem twój trądzik ewidentnie ma podłoże bakteryjne.

ZOBACZ TEŻ: KHLOE KARDASHIAN UDZIELA PORAD URODOWYCH. DERMATOLODZY BIJĄ NA ALARM!

Trądzik torbielowaty

Jak wygląda: wyjątkowo nieestetyczne cysty.

Jak z nim walczyć: w tym przypadku nie ma co czekać, tylko trzeba iść do dermatologa i poprosić o specjalistyczne leki na receptę. Na szczęście ta odmiana trądziku dużo częściej spotyka mężczyzn, bo warunkują go androgeny, czyli męskie hormony.

Zaskórniki otwarte

Jak wyglądają: małe czarne kropeczki.

Jak z nimi walczyć: zaskórniki otwarte pojawiają się z podobnego powodu co zamknięte. Powstają wtedy, gdy pory nie pracują tak, jak powinny i dochodzi do zaczopowania. Maść z kwasem salicylowym lub azelainowym z pewnością pomoże, ale pamiętaj też, by od teraz sumiennie przykładać się do oczyszczania i złuszczania skóry twarzy.

ZOBACZ TEŻ: TA DZIEWCZYNA WYLECZYŁA TRĄDZIK TORBIELOWATY CZYMŚ, CO KUPISZ W KAŻDYM SKLEPIE!

„Ślepe” krostki
Jak wyglądają: nazwa wzięła się stąd, że pod palcem nie czuć zbyt dużej wypukłości, ale miejsce jest bardzo bolesne.

Jak z nimi walczyć: po prostu zostawić, za kilka dni znikną bez śladu.