Tracenie włosów jest naturalną koleją rzeczy. Zapewne irytuje Cię fakt, że wzmaga się to w okolicach przesilenia wiosennego i jesiennego, kiedy na każdym kroku napotykasz się kłębki włosów. Niemniej, to normalne. Średnio wypada nam około 80 do 100 włosów, kiedy ta granica zostanie przekroczona, może to oznaczać problemy zdrowotne. W takim momencie w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

ZOBACZ TEŻ: FRYZURY DLA WŁOSÓW SZYBKO PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ. SĄ NAPRAWDĘ PROSTE I GENIALNE!

Wypadanie włosów dużo częściej dotyka kobiet. Badania mówią, że dotyka to nawet co 3 z nas. Warto jednak wiedzieć maksymalnie dużo na ten temat, by nie martwić się, gdy nie ma ku temu podstaw i zauważyć, gdy stanie się to problematyczne i dotkliwe. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że istnieją dwa powody wypadania włosów – spowodowane genetyką i wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli Twoja mama lub tata w pewnym momencie życia tracili włosy na kilogramy, możesz nieco odetchnąć. Prawdopodobnie jest to wrażliwość na hormony, która powoduje, że mieszki włosowe stopniowo kurczą się, by w rezultacie produkować chudszy włos z każdym cyklem. Drugi rodzaj jest alarmem od organizmu, który próbuje nam zwrócić uwagę na problem, którego nie sposób dostrzec na pierwszy rzut oka. Dzieje się tak przez niedobór pokarmu, silny stres bądź choroba.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE POWODY WYPADANIA WŁOSÓW?

1.HORMONY
Zachwiania hormonalne mogą powodować różne reakcje organizmu – przez problemy z kręgosłupem, sercem, nasilonym trądzikiem czy nagłym przyrostem ciała. Wśród długiej listy znajduje się również wypadanie włosów. Dzieje się tak ponieważ nadmiar androgenów, czyli hormonów męskich, skraca cykl porostu włosów. Tym samym warto jak najszybciej wybrać się do lekarza by zbadać ich poziom.

2.NADMIERNY STRES
Udowodniono już naukowo, że podniesiony poziom stresu może wpływać na utratę włosów. Może też powodować w międzyczasie problemy ze skórą głowy, takie jak łupież, liszaj czy łuszczyca, a nawet problemy z układem trawiennym.

3.ANEMIA
Niedobór żelaza jest również stawiany jako jedna z przyczyn wypadania nadmiernego włosów. W takim przypadku warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, w celu wykonania jak największej ilości badań.

4.NIEDOCZYNNOŚĆ/NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Gruczoły tarczycy pomagają w regulowaniu metabolizmu organizmu i kontrolowaniu produkcji białek. Wszelkie zaburzenia równowagi tarczycy mogą mocno wpływać na mieszki włosowe. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do anemii, która również może powodować wypadanie włosów.

5.NIEDOBÓR WITAMINY B12
Masz mało energii? Ciągle czujesz się zmęczona? Nieustannie niedosypiasz? To sygnał na to, że brakuje Ci witaminy B12. W rezultacie możesz tracić włosy i czuć się osłabiona. Bardzo często występuje u wegan, którzy nie pilnują jedzenia zamienników białka zwierzęcego.

6.SPORA UTRATA WAGI
Jeśli ostatnio dużo straciłaś na wadze i to w krótkim czasie, również możesz spodziewać się pukli włosów na szczotce. W związku z tym, że wszelkie niedobory żywieniowe odbijają się często na naszych włosach, warto jednak zadbać o zdrowy i zrównoważony styl życia.

ZOBACZ TEŻ: JAK CZĘSTO POWINNAŚ MYĆ SWOJE WŁOSY, BY WYGLĄDAŁY ZDROWO I NATURALNIE LŚNIŁY?

Nie martw się, na szczęście wiemy, co dokładnie musisz zrobić, aby to naprawić. Przede wszystkim zacznij od:

ROZPOZNANIA PROBLEMU
Nie bez powodu specjaliści ciągle powtarzają, że warto uważnie obserwować swój organizm – to on powie Ci najszybciej, co się dzieje. Często nawet szybciej niż badanie lekarskie. Jeśli Twoje włosy wypadają w nadmiarze od miesiąca, to już sygnał, że warto zgłosić się do lekarza.

ZMIEŃ DIETĘ
Dodaj do niej więcej białka zwierzęcego (ok 120 gram dziennie), złożonych węglowodanów w postaci świeżych owoców i warzyw oraz zmień pieczywo i makaron na pełnoziarnisty. Możesz też rozpocząć suplementację witaminami – przy nadmiernym wypadaniu włosów zaleca się dołączenie do diety takich składników, jak: żelazo, witamina C, witamina B12, witamina D3, miedź, cynk, selen i niezbędne aminokwasy.

WYRZUĆ UCISKAJĄCE GUMKI DO WŁOSÓW
Nadmierna stylizacja włosów, stosowanie codziennie suchego szamponu czy noszenie wysokiego, wysoko upiętego kucyka również nie wpływa dobrze na Twoje włosy. Może też osłabiać cebulki, które przyczynią się do wypadania włosów. Odstaw też ciężkie kremy do stylizacji, gumy i serum, które nie pomagają w takiej sytuacji.

ZOBACZ TEŻ: TA KOBIETA MA IMPONUJĄCO DŁUGIE WŁOSY. PRZESTAŁA JE MYĆ W WIEKU 13 LAT

ZANIM ZACZNIESZ PANIKOWAĆ
Utrata włosów jest czymś zupełnie normalnym. Bardzo ważne jest by uświadomić sobie, że nie jest to nic wstydliwego, a jedna zmiana nie zaradzi takim problemom. Być może to sygnał na zmianę diety, odżywiania, pielęgnacji, a nawet… zmiany stylu życia czy pracy, ze względu na nadmierny stres.