Zastępują kremy i płyny micelarne. Używanie olejków w codziennej rutynie beauty stało się jednym z trendów w pielęgnacji. nic dziwne – go, że wiele kobiet dało się uwieść tej naturalnej metodzie. W końcu to alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków, w których nietrudno znaleźć całą masę sztucznych substancji. Ale czy ten sposób dbania o skórę jest odpowiedni dla każdej z nas?

Na początku były stosowane na włosy – wielkim hitem okazał się arganowy – ale w niedługim czasie oleje zaczęły być uznawane za rozwiązanie niemal każdego problemu z urodą. Okazało się, że pomagają nie tylko w przypadku rozdwojonych końcówek włosów, są skuteczne również w pielęgnacji szorstkiej skóry twarzy. Hitem o uniwersalnym zastosowaniu stał się olej kokosowy. Dziś już nie tak popularny, ale jeszcze kilka lat temu znikał z półek w mgnieniu oka. Przestał być traktowany jako cudowne lekarstwo, gdy okazało się, że nie jest dobry do każdego typu cery z powodu silnych właściwości komedogennych, czyli powodujących zapychanie porów. Został więc przeniesiony z łazienki do kuchni – tam sprawdza się dużo lepiej.

Olejowanie włosów; jakich olei używać? Wybrałyśmy najlepsze!

Olejek zamiast kremu

Same nazwy budzą zaufanie. W końcu to czysta natura, do tego dochodzi jeszcze piękny zapach i… jesteśmy kupione. W koszu lądują kremy, a ich miejsce zastępują szklane buteleczki z gęstą esencja. Dziś olejki używane są do pielęgnacji ciała, włosów i twarzy. Metoda OCM (Oil Cleansing Method), w której płyn micelarny zastępuje się mieszanką olejów, jest nowym sposobem na demakijaż. „Bazę tradycyjnego OCM zawsze stanowi olej

rycynowy, który należy zmieszać w odpowiednich dla danej cery proporcjach z olejem odpowiadającym potrzebom skóry. Olej rycynowy jest bardzo bliski ludzkiemu sebum, dlatego doskonale je rozpuszcza. Jednak stosowanie jego samego jest niewskazane, bo ma działanie silnie wysuszające. Konieczne jest łączenie z odpowiednim olejem bazowym”, wyjaśnia kosmetolog Julia Mikulska. Początkowo olejowanie było zachwalane jako naturalny sposób na demakijaż, ale po pierwszej fascynacji przyszedł czas na zweryfikowanie, czy ta metoda na pewno jest dobra dla wszystkich. Zdaniem kosmetolog: „Naturalne olejki to prawdziwy dar natury. Jednak aby olej dobrze służył cerze, musi być prawidłowo stosowany”.

Więcej na temat olejowania skóry przeczytacie TUTAJ. Artykuł pochodzi z wrześniowego numeru magazynu Cosmopolitan.