Kwiatem, który jak żaden inny kojarzy się z kobiecością jest róża. Jej kształt, cudowny zapach i subtelny kolor sprawiają, że jest symbolem piękna i młodości. O cudownych, pielęgnacyjnych właściwościach róży wiedzieli już starożytni. Napary z płatków róż i dobroczynne olejki są wykorzystywane w kosmetyce do dziś. A prawdziwą królową wszystkich odmian wciąż pozostaje róża damasceńska.

To bardzo specyficzna odmiana, która została stworzona z połączenia dwóch gatunków – róży francuskiej oraz piżmowej. Ten niezwykły kwiat kryje w sobie aż 300 czynnych substancji, w tym karoten, flawonoidy, witaminy z grupy B, witaminę C, a także taninę, wielonasycone kwasy tłuszczowe oraz potas, magnez i cynk.

Macerat z żywokostu: naturalny sposób na demakijaż

Regionem, który słynie z uprawy róży damasceńskiej jest Dolina Róż w Bułgarii. To właśnie stamtąd pochodzą najlepszej jakości hydrolaty i olejki różane. Sam proces zbioru jest tu bardzo ważny. Płatki róży zbierane są wyłącznie na przestrzeni maja i czerwca, tuż przed świtem. Właśnie wtedy są najbardziej aromatyczne i nadają się do destylacji.

Właściwości róży damasceńskiej od lat są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie naturalnej. To lekarstwo na wiele dolegliwości, w tym m.in. bóle brzucha i klatki piersiowej. Oprócz tego jest również wykorzystywana jako środek na bóle menstruacyjne. W aromaterapii olejek z róży damasceńskiej jest stosowany do ukojenia nerwów i łagodzenia stanów napięcia.

Pielęgnacja zero waste: szampon w kostce. Test redakcji

W kosmetyce kwiat ten jest znany pod postacią olejku oraz wody różanej. Ich pielęgnacyjne działanie jest polecane przede wszystkim osobom z cerą wrażliwą i naczynkową. Kosmetyki z róży pomagają łagodzić stany zapalne i redukują zaczerwienienia. Mogą być również doskonałym sposobem na opóźnienie procesów starzenia się skóry – poprawiają jej jędrność i spłycają zmarszczki. A cerze szarej i zmęczonej dodają witalności, zdrowego wyglądu i blasku.

Do przygotowania małej buteleczki olejku z róży damasceńskiej trzeba zużyć około 5 ton płatków, dlatego cena za ten kosmetyk jest wysoka. Jednak kryjące się w nim właściwości pielęgnacyjne dla skóry są nieocenione.

Tatarak i anyż: ziołowa pielęgnacja stref intymnych

Wystarczy niewielka ilość olejku, by przygotować relaksującą kąpiel. Dwie krople dodane do gorącej wody zapewnią doskonałe odżywienie skóry i ukojenie zmysłów. Można także dodać odrobinkę olejku do kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Olejek z róży damasceńskiej to także skuteczny, naturalny środek, który pomoże leczyć trądzik i przebarwienia. Z kolei woda różana to doskonały sposób dodający odżywienia i blasku zmęczonej skórze. Sprawdzi się także jako delikatna mgiełka do włosów.