Jak dużo kosmetyków używasz wieczorem? Być może nigdy tego nie liczyłaś, ale zastanów się na spokojnie. Zacznijmy od tych podstawowych – środek czyszczący, tonik i balsam. Ale przecież wiele z nas ma też swoje ulubione serum do twarzy i wodę micelarną do zmywania resztek makijażu. Dodajmy do tego jeszcze krem pod oczy, by opóźnić powstawanie kurzych łapek, być może też retinol, który pomoże zachować młody wygląd i jeszcze witamina C, by rozjaśnić przebarwienia. Wychodzi spora liczba, prawda?

ZOBACZ TEŻ: MASECZKI CAŁONOCNE, KTÓRE POZWOLĄ CI MAKSYMALNIE WYKORZYSTAĆ CZAS NA SEN

Kiedy spojrzysz na to z pewnej perspektywy zobaczysz, że półki w łazience uginają się pod ciężarem tych wszystkich słoiczków z kosmetykami. Tymczasem dermatolog Nurse Alice Jenkins wyjaśnia, że wiele z nas ma tendencję do nadmiernego nawilżania twarzy. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że wiele osób używa zbyt dużo produktu, myśląc, że w ten sposób rozwiąże problem. A w rzeczywistości nasza skóra może pochłonąć jedynie 60 procent tego, co na nią nakładamy, reszta kosmetyku po prostu osiada na powierzchni i zatyka pory.

Jeśli chodzi o oczyszczanie, ekspertka mówi, że standardowe powtarzanie tej czynności dwa razy dziennie – rano i wieczorem jest ok, ale jeśli ktoś ma problem wrażliwej skóry, powinien zrezygnować z tzw. podwójnego oczyszczania (olejek + delikatny żel lub pianka).

Negatywne skutki używania zbyt wielu produktów

Przeciążenie skóry zbyt dużą ilością bogatych, ciężkich tekstur może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Skóra może się uzależnić od dodatkowego nawilżenia. Innym scenariuszem jest po prostu produkowanie przez skórę nadprogramowej ilości sebum, co może doprowadzić do problemu zatkanych porów, zaskórników, a nawet trądziku.

ZOBACZ TEŻ: INTYMNA MASECZKA NA PIERSI STAŁA SIĘ POPULARNA DZIĘKI KONTROWERSYJNEJ NAZWIE

Co okaże się skuteczne?

Odpowiedzią jest skip care – czyli nowy trend w pielęgnacji, który już doczekał się wiele zwolenniczek, szczególnie w Korei.

Tak naprawdę dermatolodzy od lat opowiadają się za uproszczoną procedurą pielęgnacyjną. Oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie – wiele osób uważa, że te 3 kroki w zupełności wystarczą, by zachować zdrową skórę. Oczywiście warianty mogą się zmieniać w zależności od tego, jaki masz typ skóry. Być może lepsza okażę się wersja oczyść, złuszcz, nałóż serum .

Po dokładnym oczyszczeniu skóry i usunięciu makijażu dermatolog zaleca stosowanie jednego produktu z aktywnym składnikiem (takim jak retinol lub witamina C), a następnie krem z filtrem (ale tylko rano). Zamiast przeciążać skórę kolejnymi kosmetykami, zacznij stopniowo zmniejszać ilość nakładanych na nią produktów .

Zmienicie swoją rutynę pielęgnacyjną?