Każdy kto kiedykolwiek musiał zmierzyć się z problemem przebarwień skórnych wie jak trudno jest się ich pozbyć. Możesz użyć kremów z wysokim filtrem, stosować sok z cytryny i witaminę C, ale zmniejszenie widoczności tych ciemnych plam i tak okazuje się ciężką pracą.

Przebarwienia pojawiające się na skórze to skutek nadmiernej produkcji melaniny czyli naturalnego pigmentu występującego w naszej skórze.

Jej działanie można porównać do naturalnego kremu z filtrem. Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego właśnie, gdy spędzamy dużo czasu na słońcu, nasza skóra wytwarza coraz więcej melaniny, co często powoduje powstawanie ciemnych plamek.

Ale okazuje się, że przebywanie na słońcu to nie jedyna przyczyna przebarwień. Według specjalisty do spraw leków Dylana Griffithsa również pigułki antykoncepcyjne mogą być odpowiedzialne za nierówny koloryt skóry. Melasma to stan, w którym sporej wielkości plamki będące przebarwieniami skóry rozwijają się głównie na twarzy i innych miejscach często wystawianych na działanie słońca. Może to dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet, ale zdecydowanie częściej występuje u płci żeńskiej wyjaśnia.

ZOBACZ TEŻ: ROZPRAW SIĘ Z PRZEBARWIENIAMI I ZACZERWIENIENIEM SKÓRY. WYSTARCZY JEDEN SKŁADNIK

I dodaje, że ten rodzaj przebarwień skóry może powodować kilka czynników, w tym leki hormonalne, do których zalicza się pigułki antykoncepcyjne. Uważa się, że związek między pigmentacją a hormonami wynika z żeńskich hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, stymulujących nadprodukcję melaniny, gdy skóra jest wystawiona na słońce twierdzi ekspert.

W takim przypadku dobrze jest umówić się na wizytę do swojego lekarza, w celu skonsultowania tego czy antykoncepcja jest dobrana w prawidłowy sposób. A jeśli chodzi o zapobieganie przebarwieniom najważniejsza jest oczywiście ochrona przeciwsłoneczna. Ważne jest, by pamiętać o tym, że promieniowanie słoneczne oddziałuje na naszą skórę nawet w pochmurne dni. I chociaż profilaktyka jest tu najlepszym rozwiązaniem, to w przypadku powstałych przebarwień najlepiej jest szukać preparatów, które zawierają w sobie kwas azelainowy, który pomoże w pozbyciu się ciemnych plamek.

ZOBACZ TEŻ: CHCESZ POZBYĆ SIĘ BLIZN I PRZEBARWIEŃ? WYBRAŁYŚMY NAJSKUTECZNIEJSZE KOSMETYKI

Co Wy na to?