Zazwyczaj przy depilacji zależy nam na tym, aby pozbywać się włosów z cebulkami. Jednak może to sprawić, że włoski zaczną wrastać. W głównej mierze problem ten pojawia się po użyciu depilatora elektrycznego lub woskowaniu, ale niekiedy nawet po użyciu zwykłej maszynki do golenia.

Czym jest wrastanie włosków?

Gdy po usunięciu włos zaczyna odrastać, jest cienki i miękki, nie jest w stanie przebić się przez grubą warstwę skóry. Właśnie wtedy zaczyna się skręcać, tworząc pod skórą czarne kółeczko. Może wywołać to zapalenie mieszka włosowego, które objawia się w postaci czerwonych krostek wypełnionych ropą, niezwykle swędzących i bolesnych. Jeśli pozwolimy się temu rozwijać, możemy doprowadzić do rozwinięcia się poważnego stanu zapalnego. Dlatego tak ważne jest, aby zareagować, gdy tylko zauważymy, że problem zaczyna się u nas pojawiać.

Depilacja okolic bikini- obalamy wszystkie mity na jej temat!

Złuszczanie

Jeśli chcemy pozbyć się problemu wrastających włosków, należy wykonać peeling. Usunięcie martwego naskórka może pomóc włoskom przebić się przez skórę. Spróbuj wykonać peeling z otrębów, które mają działanie przeciwzapalne. Działanie łagodzące ma chociażby miód, którego również możemy użyć. Złuszczanie naskórka jest również zalecane przed depilacją. Jeśli nie mamy problemów z naczynkami lub nasza skóra nie jest wrażliwa, do ciała powinno używać się mocniejszych peelingów gruboziarnistych (np. kawowy). Jeśli regularnie depilujesz dane partie ciała, np. nogi, pamiętaj, aby peelingować i nawilżać skórę.

11 zasad, które należy koniecznie zastosować przed pierwszą depilacją woskiem

Dermakosmetyki

W drogeriach i aptekach możemy dostać dermakosmetyki. Te, które zawierają kwas glikolowy, mlekowy lub salicylowy mogą pomóc zmiękczyć naskórek, dzięki czemu włoskom łatwiej będzie się przez niego przebić.

Pielęgnacja

Po depilacji, zwłaszcza miejsc, w których wykonujemy zabieg regularnie, zadbajmy o pielęgnację. Warto używać łagodnych środków myjących i kosmetyków łagodzących. W ich składach możemy znaleźć chociażby aloes, rumianek, d-Panthenol lub alantoinę. Na co dzień używajmy środków nawilżających, które zapobiegną rogowaceniu naskórka. Możesz również używać produktów z mocznikiem, który jest jednym z najlepszych składników jeśli chodzi o zmiękczanie skóry.

Pożegnaj się z maszynką! Depilacja woskiem – wszystko, co musisz wiedzieć

Na stany zapalne

Jeśli masz problem z wrastającymi włoskami, pomocne są produkty z działaniem antyseptycznym i przeciwzapalnym. Pamiętaj o przemywaniu tych miejsc, aby nie dopuścić do ich zaognienia i zakażenia. Ulgę mogą przynieść napary z nagietka lub rumianku. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, niezbędna może okazać się wizyta u dermatologa, który przepisze maść z antybiotykiem.