Pocenie się jest naturalnym procesem w ludzkim organizmie. Pomimo tego często niesłusznie się go wstydzimy. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość obawiają się krytyki ze strony innych osób. Często bywa to dla nich kompleksem.

Czy włosy potrzebują filtru SPF? Zadbaj o nie tak samo jak troszczysz się o skórę

Układ nerwowy odpowiedzialny jest między innymi, za wydzielanie potu, dlatego nasz organizm utrzymuje prawidłową temperaturę ciała poprzez termoregulację. Nasze ciało pokryte jest gruczołami potowymi, a ich zwiększona aktywność nazywana jest zjawiskiem nadmiernego pocenia. Wiele czynników wpływa na wydzielanie przez nasz organizm potu. Należą do nich stres, wysiłek fizyczny lub odczuwalna temperatura. Pomimo że jest, to w pełni normalne zjawisko to często odczuwamy dyskomfort, zwłaszcza latem gdy temperatury są bardzo wysokie i pocimy się więcej. Istnieje jednak wiele sposobów na nadmierną potliwość. Oto kilka z nich:

1. Herbata z szałwii

Szałwia skutecznie zwalcza nadmierną potliwość. Szałwia zawiera dużą ilość garbników i substancji ograniczających rozwój bakterii. Przed stosowaniem kuracji warto jednak upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Przygotowany napar można spożywać 1-3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem. Nie należy pić szałwii dłużej niż 2 tygodnie. Zaleca się kurację picia szałwii przez 2 tygodnie co 2 miesiące. Dla osób, które nie przepadają, za smakiem naparu zaleca się zażywanie szałwii w tabletkach.

2. Nacieranie rumiankiem

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz łagodzące, co wpływa na zmniejszenie nadmiernej potliwości. Najlepiej zmniejsza ten problem w okolicy pach. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie go zewnętrznie, na skórę. Wystarczy 3 łyżki suszonego rumianku zalać litrem wody o temperaturze pokojowej i odstawić na ok. 1 godzinę. Następnie należy całość przecedzić i pocierać nim skórę.

3. Naturalny antyperspirant ałun

Składa się z naturalnych soli, dokładnie z siarczanu glinowo-potasowego. Występujący w formie kryształu, coraz częściej dostępny jest także w formie proszku, spreju bądź pudru. Zapobiega poceniu się, a ponadto uniemożliwia rozwój bakterii. Nie posiada żadnego zapachu. Do jego zalet należy skuteczne hamowanie rozwoju bakterii, a także powstrzymywanie organizmu przed wydzielaniem przykrych zapachów. Nie niszczy ubrań, ponieważ nie pozostawia na nich plam. Dzięki niemu czujemy przyjemny efekt odświeżenia. Ponadto jest bardzo wydajny, dlatego starcza na długi czas. Jeśli dodamy jego sproszkowanej formuły do kąpieli, możemy zmniejszyć nadmierną potliwość na obszarze całego ciała. To świetny środek antybakteryjny, ściągający oraz przeciwpotny.

Napoje, których nie wolno pić w czasie upałów.

Lista przydatnych sposobów na nadmierną potliwość jest z pewnością długa. Jednakże nigdy nie mamy pewności czy dany sposób zadziała na nas według naszych oczekiwań. Każdy z nas ma inny organizm, przez co nie możemy oczekiwać takiego samego efektu, który mógł wystąpić u innych. Warto o tym pamiętać!

Sonda

nadmierna potliwość

Cierpisz na nadmierną potliwość?