Wokół tematu Retinolu narosło wiele błędnych przekonań, które czasami sprawiają, że kobiety boją się włączyć ten składnik do codziennej pielęgnacji skóry. Tymczasem Retinoidy mają wspaniałe właściwości, które pomagają w wyraźnej poprawie wyglądu.

Retinoidy pomagają spłycić zmarszczki i poprawić kolorytu skóry. Powodem, przez który te organiczne związki chemiczne mogą być uważane za niebezpieczne jest to, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele silnych preparatów, które sprawiają, że składniki te zbierają wiele różnych opinii.

ZOBACZ TEŻ: NIE UWIERZYCIE! TEN SUCHY SZAMPON JEST KUPOWANY CO 2 SEKUNDY NA CAŁYM ŚWIECIE

Po pierwsze, trzeba zmierzyć się ze stwierdzeniem, że wszystkie składniki zaczynające się na literę „R” (Retinol, Retinowy itp.) są tym samym. Oczywiście z jednej strony jest to prawdą – formuły, które są dostępne na receptę zawierają kwas retinowy, czyli magiczny składnik, który pomaga opóźnić procesy starzenia. Alternatywne środki , które można kupić w drogeriach, muszą zostać przekształcone w kwas retinowy przez skórę na poziomie komórkowym. W gotowych formułach składnik o nazwie retinol jest jedyną pochodną witaminy A, której warto używać , mówi Dana Sachs, profesor dermatologii na University of Michigan Medical School.

ZOBACZ TEŻ: PEŁNE, MIĘKKIE I BŁYSZCZĄCE – WYPEŁNIACZE LEPSZE NIŻ MAKIJAŻ?

Wiele osób uważa, że nie powinno się stosować retinoidów w ciągu dnia, ponieważ zwiększa to ryzyko poparzeń słonecznych. Jest to jeden z największych mitów. To nieporozumienie pojawiło się, ponieważ we wczesnych badaniach ludzie opisywali, że stosowanie retinoidów w ciągu dnia powodowało pieczenie skóry podczas kontaktu ze słońcem, jednak zaczerwienienie prawdopodobnie związane jest z ekspozycją na ciepło. Badania kliniczne wykazały, że składniki te nie powodują obniżenia odporności na działanie promieni słonecznych.

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że retinoidy można nakładać wyłącznie na dobrze osuszoną twarz. Wiem, że instrukcje na opakowaniu zalecają czekanie, aż twarz całkowicie wyschnie, ale w literaturze naukowej nie ma dowodów na to, że wilgotna lub sucha skóra zaostrza poziom wrażliwości. Nic, co ma związek z nakładaniem retinoidów, nie decyduje o tym, jak duża część retinolu przekształca się w kwas retinowy, formę witaminy A, która faktycznie naprawia skórę. Tłumaczy Dana Sachs, profesor dermatologii na University of Michigan Medical School.

Co Wy na to?