Prawidłowe skategoryzowanie Twojego rodzaju cery jest pierwszym krokiem do pielęgnacji skóry i radzenia sobie z jej niedoskonałościami. Jeśli nigdy wcześniej nie zrobił tego dermatolog, zapewne usłyszałaś coś w rodzaju “u nas w domu wszystkie kobiety mają cerę mieszaną” i na tej podstawie zaczęłaś dobierać sobie kosmetyki. Prawda jest taka, że w ten sposób mogłaś narobić sobie tylko większych kłopotów.

Okazuje się, że w jednej rodzinie każda kobieta może mieć zupełnie odmienny typ skóry. Nie do końca możemy ją odziedziczyć, bo po narodzinach jest ona każdego dnia kształtowana przez hormony, środowisko, styl życia czy dietę.

ZOBACZ TEŻ: UMIESZ ODRÓŻNIĆ SKÓRĘ SUCHĄ OD ODWODNIONEJ? TA WIEDZA TO GWARANCJA PIĘKNEJ CERY!

Tak więc możesz na początku miesiąca mieć suchą skórę, a w okolicach okresu doświadczać dni nadprodukcji sebum, wskazującą na typ tłusty. Cóż, to wcale nie takie proste.

Punktem wyjścia do określenia rodzaju skóry jest poprawna obserwacja czynności gruczołów łojowych i stwierdzenia, w jaki sposób różnią się w zależności od twarzy i pory miesiąca. Dzięki temu Twój typ skóry może się zmieniać w trakcie całego cyklu. Oznacza to, że powinnaś rozważyć zmianę swojej codziennej pielęgnacji skóry, aby dostosować się do tego, w jaki sposób zachowuje się ona w okresie

style=”overflow:hidden;”> – powiedział dermatolog portalowi glamourmagazine.co.uk

Zalecenia? Podczas okresu warto stosować kosmetyki z kwasem salicylowym, które szybko radzą sobie z nadprodukcją sebum i prowadzenie… pamiętnika cery. Zapisując codzienne zmiany skórne, masz pełny wgląd w to, co się zmienia każdego dnia. I na tej podstawie możesz sama, bądź wspólnie z dermatologiem, dobrać odpowiednie kosmetyki.

Zmieniający się kolor w kilku miejscach na twarzy może wskazywać na wrażliwą skórę. Z kolei duże pory to wyznacznik wydzielania sebum i przechodzenia skóry z suchej do tłustej.

Ale to nie wszystko. Twój rodzaj skóry może zmieniać się podczas Twojego życia, ze względu na styl jaki prowadzisz czy jaką pielęgnację wybrałaś. To Ty musisz znaleźć odpowiednią rutynę dla swojej skóry, bo nie ma w 100% pasujących dla każdego kosmetyków.

ZOBACZ TEŻ: Cera MODELEK. Jak o nią dbają, żeby była NIESKAZITELNA?

Za Twoją skórę w 60% odpowiada genetyka. Reszta to czynniki hormonalne i styl życia. Jest też duża szansa, że przez mocne oczyszczanie zaburzyłaś funkcjonowanie cery w młodości, co przełożyło się np. na jej osuszanie.

Każdy typ skóry jest indywidualny, dlatego dermatolog zaleca stałe obserwacje i reagowanie w miarę potrzeb. Bo nikt nie zna Ciebie tak dobrze, jak Ty sama.