Obgryzanie paznokci to nałóg mało higieniczny i estetyczny. Nic dziwnego, że wstydliwy. Nieraz bezwiednie łapiemy się na tym, że „żujemy” swój paznokieć od 15 minut.

Jak z tym walczyć? Przedstawiamy kilka sposobów:

1. Regularny manicure

Jeśli masz czas i jesteś zdyscyplinowana, funduj sobie codziennie 15-20 minut dla paznokci. Skórki powinny być odpowiednio nawilżone, a paznokcie starannie pomalowane. Ładne pazurki rzadziej się gryzie – szkoda nam wtedy psuć efektu. Wszystkiego o domowym manicure dowiesz się tutaj.

Bardziej kosztowne są wizyty u manikiurzystki i założenie tipsów, ale jest to też metoda dużo bardziej skuteczna. Tips pokryty żelem jest twardy, znacznie rzadziej można mu zaszkodzić. Często też nie obgryzamy takich „zrobionych” paznokci, bo aż za ładnie wyglądają.

2. Gorzki pazurek

Na rynku dostępne są różnego rodzaju gorzkie płyny i lakiery o nieprzyjemnym smaku. Czy skuteczne? Częściej w przypadku małych dzieci, dorośli zdają się być mniej podatni na ich odstraszające działanie.

3. Silna wola

Rzecz absolutnie niezbędna – mocne postanowienie. Najczęściej bywa tak, że jesteśmy w stanie powstrzymać się przez kilka tygodni. Brawo. Niestety, prawda jest taka, że wystarczy jedna stresująca sytuacja, by czas abstynencji poszedł na marne, razem z zadbanymi paznokciami. Wtedy walka zaczyna się od nowa. Zawsze trzeba jednak się pilnować i mieć świadomość walki ze swoim nałogiem.

Metody na obgryzanie paznokci4. Gumy do żucia, pastylki

Często pomagają, ale to rozwiązanie doraźne – np. podczas jazdy pociągiem czy oczekiwania na coś w stresie. Nie możemy jednak na okrągło żuć gum ani ssać cukierków.

5. Uspokajające herbatki ziołowe

Obgryzanie paznokci to najczęściej problem o podłożu nerwowym. Musimy dbać o swoje zdrowie, wysypiać się i wspomagać np. ziołowymi herbatkami.

Uwaga!

Jeśli obgryzasz paznokcie do krwi i pomimo towarzyszącemu temu bólu, zwróć się do lekarza specjalisty. Możliwe, że konieczne będzie leczenie farmakologiczne.