Bez względu na to w jakim miejscu się pojawią, pryszcze mogą spowodować, że będziemy chciały ukryć się przed resztą świata. Pojawienie się wyprysków wcale nie oznacza tego, że zaniedbujemy rutyny pielęgnacyjne. To choroba skóry, która może przytrafić się każdemu. I podczas gdy najczęściej skupiamy się na naszym czole, policzkach i brodzie, często zapominamy o jeszcze jednym obszarze na mapie ciała – wypryski pojawiają się także na dekolcie. Dermatolodzy często alarmują, że nasza codzienna pielęgnacja powinna przedłużyć się nieco dalej i objąć również naszą szyję i klatkę piersiową.

ZOBACZ TEŻ: CZY MOŻNA WYLECZYĆ ZAAWANSOWANĄ EGZEMĘ ZA POMOCĄ 2 PRODUKTÓW DROGERYJNYCH?

Oznacza to tyle, że powinniśmy rozszerzyć codzienną rutynę pielęgnacyjną i traktować wypryski pojawiające się na dekolcie podobnie jak w przypadku radzenia sobie z niedoskonałościami cery.

Trądzik pojawiający się na klatce piersiowej mogą powodować te same czynniki, które są odpowiedzialne za trądzik na twarzy – zmiany hormonalne, dieta, styl życia i wiele innych aspektów tłumaczy dermatolog Roman Bronfenbrener . Ale oprócz tego duży wpływ na występowanie wyprysków w tym miejscu mogą mieć ubrania, perfumy, a nawet proszek do prania.

I chociaż może wydawać się to dziwne również niektóre produkty kosmetyczne, które mają pielęgnować naszą skórę, jak np. filtry przeciwsłoneczne mogą przyczynić się do powstawania wyprysków na klatce piersiowej. Również to, z czego składa się nasza codzienna dieta nie jest bez znaczenia. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym także przyczyniają się do pogorszenia trądziku. Dla wielu pacjentów trądzik jest stanem przewlekłym, w którym występują momenty stopniowej poprawy, ale też pogorszenia wyprysków – dodaje specjalista.

ZOBACZ TEŻ: CZY STOSOWANIE FILTRÓW SPF W ZIMIE MA JAKIKOLWIEK SENS? ROZSZYFRUJEMY ZAGADKĘ

Co więc zrobić, by uniknąć tego problemu? Ważne staje się niebagatelizowanie tego obszaru ciała podczas codziennego oczyszczania. Podczas mycia twarzy delikatnym środkiem myjącym po prostu nie zapominaj przedłużyć tej czynności na szyję i dekolt. Najlepiej rób to pod prysznicem, by dokładnie opłukać skórę. Pamiętaj też by nie działać zbyt radykalnie – nie trzyj i nie pocieraj zbyt mocno skóry w tych miejscach.

A jeśli zauważysz, że wypryski zaczynają się pojawiać najlepiej jest sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie mają nadtlenek benzoilu. Innymi skutecznymi składnikami są również aloes i zielona herbata, które pomogą złagodzić stan zapalny.

Co Wy na to?