Prosaki, znane również jako plamy mleczne, to małe, białe cysty, które pochodzą z keratyny uwięzionej pod skórą. Prosaki często występują u noworodków, ale mogą pojawić się również u starszych dzieci i dorosłych, szczególnie pod oczami. Prosaki w żaden sposób nie są szkodliwe ani niebezpieczne; mogą jednak swędzieć lub powodować wypukłe plamy na skórze.

Ponieważ nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, nie ma potrzeby stresować się ich usuwaniem. Według WebMD prosaki często mogą zniknąć same, ponieważ potencjalnie powstają w wyniku zatkania porów lub braku wystarczającej ilości snu . Jeśli jednak chcesz je usunąć, możesz wykonać kilka czynności.

Zaskórniki, a zatkane pory to dwie różne rzeczy. Zdziwisz się, jaka jest różnica

Dermatolog może zastosować krioterapię lub ablację laserową. Podczas krioterapii ciekły azot zamraża cysty, pomagając je wyeliminować. W przypadku ablacji laserowej, która nie jest bezpieczną opcją dla ciemniejszych odcieni skóry, lasery rozkładają keratynę, aby skóra mogła ją wchłonąć.

Prosaki: złuszczanie i nawilżanie

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na te zabiegi, zachowanie rutynowej pielęgnacji skóry ukierunkowanej na prosaki pomoże usunąć cysty wypełnione keratyną. W zmniejszeniu prosaków pomogą produkty złuszczające i niektóre kwasy. Złuszczanie pomaga w obrocie komórek skóry i usuwa wierzchnią warstwę martwego naskórka. Kiedy będziesz złuszczała skórę konsekwentnie białe kropki znikną. Delikatny eksfoliator lub kwasy AHA i BHA, takie jak kwas mlekowy, salicylowy lub glikolowy, pomogą pozbyć się prosaków. Wrogiem prosaków numer jeden jest retinol. Niewielka warstwa nakładana na noc lub co drugą noc, wraz z kremem nawilżającym, pomoże odblokować pory i zwiększyć produkcję komórek skóry, skutecznie usuwając prosaki.

W przypadku prosaków podrażnionych lub zaczerwienionych, kluczem do ich złagodzenia będą delikatne składniki o działaniu przeciwzapalnym. Miód manuka pomoże zredukować stan zapalny. Białe plamki mogą być również wywołane suchymi komórkami skóry. Miód manuka jest nie tylko kojący, ale także nawilżający, więc może pomóc w suchości, która pogarsza prosaki.

Mariah Carey śpiewa swój słynny hit na paradzie, a w tle tańczą jej dzieci. Sezon świąteczny rozpoczął się na dobre!