Kilkukrotnie na naszym portalu pokazywałyśmy Wam, jak kobiety w przeszłości poprawiały swoją urodę. Większość z wynalazków przypomina narzędzia tortur, zupełnie nie kojarząc się z pielęgnacją. Próbowano poprawiać wiele mankamentów: wyliczać idealne proporcje twarzy, likwidować piegi, wymuszać powstanie dołeczków w policzkach, zabrano się także za likwidowanie podwójnego podbródka i wygładzanie dolnej części twarzy.

Domowa maseczka na noc. Zregeneruje i odżywi włosy

Na młodzieńczy, szczupły wygląd

Jednym z pierwszych znanych urządzeń jest wynalazek z lat 90. XIX wieku. Urządzenie przymocowywało się do czoła i za pomocą dwóch sznurków wprowadzało w ruch, masując podbródek. Miało to zapobiegać powstawaniu podwójnego podbródka. Według reklamy dzięki niemu mogłyśmy cieszyć się również pięknym, zdrowym kolorem zaróżowionych policzków oraz młodzieńczym wyglądem.

Curves of Youth źródło: pinterest/555561304007062414

Maseczka jak lifting. Podnosi twarz i wyszczupla podbródek. Dostępna w Polsce!

Jak Hannibal

W 1912 roku Lillian Bender opantentowała niezwykłą maseczkę. Miała ona być superwygodna, komfortowa do noszenia. Jej zadaniem było redukowanie zmarszczek i obwisłej skóry. Brzmi jak lek na starzenie się? Wystarczy na nią spojrzeć, aby przekonać się, że coś musiało pójść nie tak… Wykonana była z nieoddychającej gumy, miała otwór na usta, a mocowało się ją za pomocą sznurków. Nic więc dziwnego, że od wielu lat kojarzy się z filmowym Hannibalem.

Maseczka źródło: patents.google.com/patent/US1023358

DIY: regenerująca maseczka do włosów

Nie tylko w przeszłości

Jeśli wydaje Ci się, że to wynalazki z przeszłości, to warto przypomnieć sobie, że w pielęgnacji azjatyckiej swego czasu bardzo modne były… maseczki na brodę. Mają one za zadanie wyszczuplić twarz, pomóc pozbyć się podwójnego podbródka oraz ujędrnić skórę. Zostały stworzone po to, aby ułatwić uzyskanie pożądanego w Azji tzw. „V shape”, czyli twarzy, która mocno zwęża się ku podbródkowi, przypominając literę V. Chociaż teraz wykonane są z materiału, to wyglądem bardzo przypominają te z początków XX wieku…