Maseczki menstruacyjne to jeden z najnowszych trendów pielęgnacyjnych, który oczywiście (jak wszystko, co tyczy się krwi menstruacyjnej) wywołał lawinę komentarzy w internecie. Maseczki z krwią miesiączkową według twórczyń z TikToka mogą zapewniać wiele korzyści. Hasztag #periodfacemask zgromadził łącznie już prawie 7 miliardów wyświetleń. Przyjrzyjmy się dokładnie, na czym polega taki rodzaj pielęgnacji.

Maseczka na twarz z krwi menstruacyjnej jest dokładnie tym, czym myślisz, że jest. Niektóre osoby menstruujące twierdzą, że zbierają swoją krew menstruacyjną w kubku menstruacyjnym, a następnie rozsmarowują ją na skórze w celu uzyskania korzyści, takich jak promienna, odświeżona, zregenerowana skóra. Metody tej nie należy mylić z wampirzym liftingiem, rozsławionym przez Kim Kardashian. Wampirzy lifting to zabieg pielęgnacyjny z osocza bogatopłytkowego. To metoda, w której produkty krwiopochodne są nakładane na skórę w celu uzyskania właściwości regeneracyjnych.

„Okresowe włosy” to realne zjawisko. Dermatolożka wyjaśnia, jak radzić sobie z tym problemem

Aby nie być gołosłownym w sprawie korzystania z krwi menstruacyjnej jako składnika domowych maseczek pielęgnacyjnych, za przykład mogą posłużyć filmy dodawane przez internautki na TikToka. Jedna z fanek domowej pielęgnacji skóry udostępniła kilka postów na temat maseczek. Zapewnia, że krew miesiączkowa zawiera „wszystkie komórki macierzyste i wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje dziecko i oczywiście, których potrzebuje skóra i ciało”.

@dayaderya

Replying to @SARAH SALVATORE #periodbloodfacemask #periodfacemask #dayaderya

♬ original sound – D🌹Personal Ayahuasca Retreats

Inna twórczyni, Michela, która publikuje pod pseudonimem mikay.fer twierdzi, że jej skóra nigdy nie wyglądała tak pięknie i wręcz, że zamówi kubeczek menstruacyjny w internecie, aby pozyskiwać jeszcze więcej krwi.

@mikay.fer

no filter? 🫣 #bloodmask

♬ som original – harakiri

@shelbyk4bush

💋🐦🐦✝️✝️📞💦✂️👯‍♀️🫶☀️

♬ hills remix Nicki Minaj – 𝕬𝖓𝖉𝖗𝖊𝖘

W serwisie dazeddigital.com o maseczkach z krwi menstruacyjnej opowiedziała także Daniela. Zanim jednak przejdziemy do jej historii, warto zaznaczyć, że bardzo dobre pytanie postawiła dziennikarka przeprowadzająca wywiad: „jeśli naszą pierwszą reakcją jest to, że uznajemy to za nieco obrzydliwe, co mówi to o naszym społeczeństwie”? Daniela odpowiedziała na to pytanie w następujący sposób:

„Dla wielu to szokujące, gdy kobiety tak głęboko łączą się ze sobą i swoim ciałem. Kiedy przyjrzymy się historii ucisku, praw kobiet, kobiet dotykających genitaliów, narzędzi do menstruacji, jest w tym wiele wstydu. Myślę, że to bardzo ważne, aby zbadać swoją pochwę i srom i być ciekawym.”

W internecie niewiele jest informacji o tym, jak przechowywać krew, jak szybko po pobraniu krwi należy ją nałożyć na skórę i jak długo pozostawić na niej krew. Większość filmów przedstawia osoby nakładające krew prosto z kubeczka menstruacyjnego i zostawiające ją na kilka minut przed zmyciem maseczki. Maseczki z krwi menstruacyjnej mogą wyglądać podobnie do wampirzego liftingu, ale różnią się tym, że podczas zabiegu, który wykonuje się w gabinecie, wykorzystywana jest tylko część krwi, która ma korzystne właściwości dla skóry, a mianowicie czynniki wzrostu znajdujące się w osoczu.

Czy używanie krwi menstruacyjnej jako maski na skórę jest skuteczne?

W wywiadzie dla magazynu Shape, dr Joyce Park, dermatolożka i założycielka kliniki teledermatologicznej Skin Refinery powiedziała, że „krew menstruacyjna jest mieszanką zlanych komórek nabłonkowych skóry z wyściółki macicy, białych krwinek i czerwonych krwinek”. Dodała też, że „nie ma udowodnionych korzyści z używania krwi menstruacyjnej jako maseczki na twarz”.

Na ten temat wypowiedziała się również jedna z dermatolożek publikujących na TikToku. Poniżej możecie zobaczyć jej film.

@teawithmd

Reply to @thereal1layna what will people think of next 🤔 #menses #facemask #justsayno #badidea #skincare #skincareroutine #dermbypark

♬ original sound – Dr. Joyce Dermatologist

Domowy balsam do ust z marchewki? Działa fantastycznie!