Olejki eteryczne są używane od stuleci w aromaterapii i pielęgnacji skóry, ale nawet tak niepozorny kosmetyk wymaga poznania pewnych zasad, by jego działanie było naprawdę skuteczne. A oto one:

ZOBACZ TEŻ: 5 NAJLEPSZYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH DO PIELĘGNACJI CERY. WIEMY TEŻ, JAK ICH UŻYWAĆ

Po pierwsze nie wszystkie olejki dobrze działają w kontakcie ze słońcem. Niektóre z nich, a w szczególności te przygotowane z kolendry, imbiru i cytrusów mogą uszkodzić skórę jeśli zaryzykujesz ekspozycję na słońce po ich zastosowaniu.

Z pewnością nie raz słyszałaś już o OCM – to metoda oczyszczania skóry za pomocą olejków (Oil Cleansing Method). Wiele kobiet korzysta z niej podczas wieczornego demakijażu, ale nie tylko. W myśl zasady, że olej rozpuszcza olej wiele osób w ten sposób oczyszcza i pielęgnuje skórę. Metoda ta ma zapewnić ochronę przed wysuszeniem i podrażnieniem skóry, nie naruszając jej naturalnego płaszcza lipidowego.

Ale nie każdy olej będzie odpowiedni. Jeśli chcesz spróbować tej metody pielęgnacji musisz pamiętać, że odpowiedni będzie jedynie olej bez dodatku parafiny. To, w jaki sposób skomponujesz swoją mieszankę zależy od Twojego typu skóry, ale nie warto jest łączyć wielu składników. Wystarczy 2-3 rodzajów oleju, z czego jednym z nich powinien być rycynowy, ponieważ konsystencją jest najbardziej zbliżony do naturalnego sebum skóry.

ZOBACZ TEŻ: 5 KORZYŚCI PŁYNĄCYCH Z UŻYWANIA NAJPOPULARNIEJSZEGO OLEJKU W SIECI!

Nie zawsze opakowanie, na którym znajdziemy napis naturalny albo czysty gwarantuje, że to w 100 procentach autentyczny olejek eteryczny. Zawsze powinieneś szukać na etykiecie:

łacińskiej nazwy produktu;
polskiej nazwy produktu oraz dokładnego określenia z jakiej części rośliny powstał olej;
kraju pochodzenia;
napisu w 100 procentach ekologiczny albo certyfikat USDA .

Jeśli zobaczysz, że olejek jest sprzedawany w przezroczystej buteleczce, zrezygnuj z jego zakupu. Olejki są światłoczułe i powinny być przechowywane w ciemnych flakonikach, by nie straciły swoich właściwości. Unikaj też perfumowanych olejków (jak to sprawdzić? w składzie szukaj słowa fragrances albo perfume, jeśli je znajdziesz, zdecyduj się na olejek od innego producenta).