Zioła mają dobroczynną moc w walce z infekcjami skóry. Drobne urazy, wysypki i podrażnienia – stosowanie roślinnych lekarstw może pomóc w oczyszczeniu, ukojeniu i szybszej regeneracji.

Chętnie wykorzystujemy roślinne napary w kontekście pielęgnacji, tymczasem okłady z ziół mogą być pomocne także w leczeniu oparzeń i innych skórnych dolegliwości. Są też bardzo proste w przygotowaniu. Wystarczy rozetrzeć świeże zioła w moździerzu nałożyć punktowo na skórę i zakryć bawełnianą ściereczką.

Cytrynowo-imbirowe pastylki na kaszel. Naturalna pomoc na problemy z gardłem

W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać ważna jest także temperatura ziołowej mieszanki. Gorąca pomoże pobudzić krążenie, rozluźni mięśnie i złagodzi ból. Zimny okład jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych.

Oprócz temperatury, istotny jest także sam dobór ziół. Każde z nich działa inaczej i jest pomocne w leczeniu innych urazów skóry. Kwiaty nagietka mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego sprawdzą się w szybszym gojeniu ran. Rozmaryn zadziała antybakteryjnie i przyspieszy leczenie siniaków i otarć. Tymianek – często stosowany  jako lek na trądzik, jest środkiem przeciwzapalnym, który leczy rany, skaleczenia i łagodzi oparzenia.

Przepis na truskawkową pastę do mycia zębów. Przygotujesz ją z 4 składników

Ziołowy okład – jak go zrobić

Dokładnie umyj zioła, posiekaj je na desce do krojenia i umieść w moździerzu. Dokładnie je rozgnieć i dodaj łyżeczkę wody. Następnie nałóż je na zmianę skórną i owiń gazą lub bawełnianą, czystą ściereczką. Gotowe.