Jeden z najbardziej pożądanych składników kosmetyków przeciwstarzeniowych i nawilżających – kwas hialuronowy. Już od kilku lat producenci kuszą nas nim, obiecując jego magiczny wpływ na naszą cerę. Zawiera go większość produktów do pielęgnacji, ale nie tylko! Odnajdziemy go również w składach kropli nawilżających do oczu. Jaka jest jednak prawda o kwasie hialuronowym? Czy faktycznie działa?

Bezpieczeństwo

Kwas hialuronowy uchodzi za składnik bezpieczny i uniwersalny. Przyjmować możemy go w różnych formach – tabletek, kremów i zastrzyków. Badacze potwierdzili jego działanie odmładzające. Jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, razem z kolagenem jest ważnym budulcem, obecnym w skórze, stawach, gałkach ocznych. Wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, a jego higroskopijność jest bardzo wysoka – może wchłonąć nawet 1000 razy więcej wody niż sam waży, dlatego jest idealnym środkiem nawilżającym.

Stosujesz kremy z kolagenem? To może być zły wybór

Nawilżenie i elastyczność

Kwas hialuronowy ma kluczowe znaczenie dla utrzymania nawilżenia skóry. Mogą go używać wszystkie typy cery, nawet te wrażliwe i ze skłonnościami do przetłuszczania się. Kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, a jego higroskopijność jest bardzo wysoka – może wchłonąć nawet 1000 razy więcej wody niż sam waży. Podtrzymuje włókna kolageny i elastyny, dzięki czemu nasza skóra jest jędrna i sprężysta. Kwas hialuronowy, podobnie jak kolagen, chroni nas mniej więcej do 25 roku życia. Potem jego poziom stopniowo opada, a naszej skórze pojawiają się zmarszczki, traci ona jędrność i nawilżenie.

Kosmetyki

Produkt z dużą zawartością kwasu hialuronowego będzie działał jak gąbka. Będzie absorbował wilgoć z otoczenia, dzięki czemu Twoja skóra pozostanie wypełniona i nawilżona. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki z kwasem hialuronowym między 25 a 30 rokiem życia, aby działać prewencyjnie i uzupełniać niedobory na bieżąco.

Piękno z przeszłości: jak kobiety w latach 20. radziły sobie bez kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Medycyna estetyczna

Popularne stały się także zabiegi medycyny estetycznej, w których używa się kwasu hialuronowego do wypełnienia już istniejących zmarszczek. Jest to świetna alternatywa dla botoksu. W przeciwieństwie do niego, nie paraliżuje mięśni. Ostrzykiwanie tym składnikiem nie tylko wypełnia zmarszczki, lecz także nawilża i ujędrnia skórę. Jednak efekty nie są trwałe – utrzymują się mniej więcej przez 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.