Dzięki peelingowi możemy usunąć obumarły naskórek, udrożniając ujścia gruczołów łojowych. Regularne wykonywanie tego zabiegu zapobiega powstawaniu zaskórników. Jednym z jego działań jest także pobudzenie naskórka do wytwarzania nowych komórek. Peeling sprawia, że nasza cera jest świeża i promienna, a jej koloryt wyrównany. Dodatkowo dobrze oczyszczona skóra twarzy lepiej wchłania aktywne składniki kosmetyków.

Peelingowanie ust: prosta czynność, którą większość z nas robi źle

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny jest najpopularniejszym rodzajem domowych zabiegów. Produkt, który jest używany do jego wykonania, ma w sobie drobinki, które usuwają martwy naskórek. Drobinki mogą być także pochodzenia naturalnego: kawa, łupiny orzechów, nasiona, sól, cukier lub pestki. Warto pamiętać, że peelingi do twarzy powinny być stworzone z drobniejszych składników! Nie nadaje się do tego chociażby kawa czy łupiny orzechów, ponieważ są one zbyt mocne i mogłyby podrażnić delikatną skórę twarzy. Peeling ziarnisty idealnie sprawdzi się w przypadku cery tłustej i odwodnionej. Poprawia on mikrokrążenie krwi, poprawia jej koloryt. Wygładza skórę, a nawet ma działanie niwelujące zmarszczki. Co więcej, redukuje wydzielanie łoju poprzez odblokowanie gruczołów łojowych.

Kiedy powstrzymać się przed wykonywaniem peelingu mechanicznego?

Jest on zdecydowanie mniej delikatny niż reszta peelingów domowych. Należy zachować ostrożność, aby nie pogorszyć stanu skóry! Nie powinnaś go wykonywać, jeśli masz cerę wrażliwą, skłonną do podrażnień lub przesuszeń i trądziku.

Peeling cukrowy: łatwy przepis na oczyszczenie skóry i pozbycie się cellulitu

Peeling enzymatyczny

Jest znacznie delikatniejszy, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla wrażliwej skóry. Zawiera enzymy proteolityczne, które delikatnie rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Mogą go wykonywać również osoby z cerą naczynkową i trądzikową. Ze względu na jego łagodne działanie, trzeba go częściej powtarzać, aby utrzymać odpowiednie efekty.

Peeling z truskawek. Słodki ratunek dla ust

Kiedy powinnaś całkowicie zrezygnować z peelingów?

Jeśli masz nasilony stan zapalny albo duże zmiany trądzikowe, powinnaś się powstrzymać przed wykonywaniem peelingów. W przypadku takiej cery dopuszczalny jest peeling enzymatyczny, ale musisz pamiętać, że może on wywołać ból w miejscach, w których masz zmiany. Nie wykonuj tego zabiegu, gdy dopiero co wykonałaś depilację albo przed wyjściem na słońce. Jeśli masz atak alergii skórnej lub opryszczki również powinnaś się wstrzymać i odczekać, aż objawy znikną.