W dzisiejszych czasach przemysł kosmetyczny oferuje nam prawdziwe bogactwo różnego rodzaju kremów, serum, olejków czy innych produktów, które mają w magiczny sposób zatrzymać efekty mijającego nieubłaganie czasu i uciekającej młodości. Nie ma kobiety, która nie chciałaby uniknąć pojawiających się zmarszczek, kurzych łapek czy utraty jędrności skóry. I chociaż niestety żaden, nawet najdroższy specyfik nie jest w stanie całkowicie zatrzymać naturalny proces starzenia, regularne stosowanie tego rodzaju kosmetyków może znacznie poprawić kondycję skóry.

Pytanie brzmi: kiedy właściwie powinno się zacząć używać kremów i innych preparatów przeciwzmarszczkowych? Wystarczy jedna wizyta w drogerii i przeanalizowanie opisu działania różnych specyfików do twarzy, aby stwierdzić, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista i może wywołać niemałą dezorientację. Dlatego rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przytaczamy opinie ekspertów, którzy podpowiadają, kiedy kremy przeciwzmarszczkowe zdecydowanie powinny pojawić się w twojej kosmetyczce.

PAMIĘTACIE DOKTOR QUINN? AKTORKA PRZYZNAŁA SIĘ DO BOTOKSU I BARDZO TEGO ŻAŁUJE!”

Specjaliści są zgodni – skóra zaczyna się starzeć już w wieku 20 lat. I mimo że w tym wieku na co dzień możesz nie zauważać żadnych problemów ze swoją cerą, mało tego – może ona wciąż być jędrna i promienna, dermatolodzy usilnie radzą, żeby w tym okresie życia przestawić się na pielęgnację antystarzeniową.

„Radzę moim pacjentkom, aby zaczęły wprowadzać do swojej pielęgnacji kremy przeciwzmarszczkowe tuż po ukończeniu 20. roku życia, kiedy skóra powoli zaczyna tracić kolagen” – mówi Y. Claire Chang, dermatolożka z Nowego Jorku. Ale kremy przeciwzmarszczkowe to nie wszystko – powinnaś także zacząć regularnie używać produktów z filtrem. To dlatego, że ekspozycja cery na słonce przyspiesza proces starzenia. Specjaliści przekonują, że im wyższy filtr SPF, tym lepiej i rekomendują używanie produktów z filtrem nawet 50 i wyższym.

CO OZNACZA TAK ZBUDOWANA BUTELKA Z TONIKIEM? TO WIADOMOŚĆ OD PRODUCENTÓW”

W walce z procesami starzenia skóry należy też pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, a także zawsze mieć na uwadze skład kupowanych kosmetyków. Dermatolodzy wymieniają, co powinno znaleźć się w składzie preparatów przeciwzmarszczkowych. Są to przede wszystkim witamina A w postaci retinolu albo retinaldehydu. Te substancje wypełniają linie, które zaczynają pojawiać się na buzi. Pomagają też w podtrzymaniu odpowiedniego poziomu kolagenu w skórze, a to właśnie on odpowiada za elastyczność i jędrność cery. Inne dobroczynne składniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków przeciwzmarszczkowych to kwas hialuronowy, antyoksydanty jak kwas askorbinowy, witamina E, kwas glikolowy, peptydy i ceramidy.

Podsumowując, nie daj się zwieść promiennemu odbiciu w lustrze, nawet masz to szczęście, że możesz pochwalić się cerą niczym pupa niemowlęcia. Im wcześniej zaczniesz walczyć z procesami starzenia zachodzącymi w skórze, tym większa szansa, że za parę lat ludzie będą oceniać twój wiek na o wiele niższy, niż masz wpisane w dowodzie.