W przeszłości z kąpieli robiono specjalny rytuał. Dodawano do niej zioła, mleko, miód i wiele innych naturalnych składników, które miały za zadanie dbać o nasze ciało i zmysły. W ten sposób można było odprężyć się i pozwolić, aby kąpiel była nie tylko sposobem na obmycie ciała, lecz także na odżywienie go.

Czekoladowa kąpiel. Kilka przepisów, które sprawią, że wieczorna kąpiel będzie prawdziwym relaksem

Kąpiel ziołowa: uczta dla zmysłów

Nie na darmo tak dużo ośrodków oferujących zabiegi relaksacyjne oraz pielęgnacyjne w swojej ofercie umieszcza kąpiele. To podczas nich możesz oderwać się od codziennych stresów. Woda rozluźnia Twoje ciało, a po dodaniu odpowiednich składników będzie je także pielęgnować.

Kąpiel ziołowa: jakie zioła są najlepsze?

W ofercie sklepów zielarskich możemy znaleźć mieszanki, które zostały stworzone z myślą o kąpieli, jednak możesz przygotować swoją własną kompozycję. Zioła, które pozytywnie wpływają na ujędrnienie skóry, to między innymi macierzanka, rozmaryn, szałwia lub mięta pieprzowa. Jeśli chcesz zredukować cellulit, rozważ dodanie bluszczu, ponieważ nie tylko dba o gładkość naszej skóry, lecz wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej oraz obrzęków i zastojów limfatycznych. Jeśli Twoje ciało często puchnie, stwórz mieszankę z bluszczu, kwiatów czarnego bzu i owoców jałowca. Wzmocnij działanie ziół olejkami: cytrynowym, cyprysowym, geraniowym lub jałowcowym. Jeśli skóra na Twoim ciele jest sucha, wykorzystaj moc siemienia lnianego i kozieradki.

Paulina Sykut-Jeżyna odpoczywa na plaży. Jej retro strój kąpielowy zachwycił internautki

Kąpiel ziołowa: jak przygotować kąpiel?

Kąpiel ziołową najlepiej przygotowywać sobie minimum raz w tygodniu. Do 2-3 litrów wrzątku dodaj 3-5 łyżek mieszanki ziołowej i gotuj około 5 minut. Odwar wlej do wypełnionej wodą wanny. Pamiętaj, że temperatura wody w wannie powinna wynosić 38 stopni Celsjusza. Ziołowa kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut! Jednakże w zależności od efektów, które chcesz uzyskać, temperatura i czas kąpieli mogą się różnić.

Kąpiel po treningu i łagodząca: woda powinna mieć 36-40 stopni Celsjusza, co ułatwi detoksykację organizmu. W takiej temperaturze nie powinnaś kąpać się dłużej niż dziesięć minut.

Kąpiel rozluźniająca: woda powinna mieć temperaturę 26-35 stopni Celsjusza. Optymalnie kąpiel powinna trwać piętnaście minut.

Kąpiel hartująca: w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Taka kąpiel powinna być najkrótsza, bo trzyminutowa.