Właściwości lecznicze mięty doceniano już w starożytności. Ta niepozorna roślinka ma wiele zastosowań, gości zarówno w naszej apteczce, jak i kuchni oraz kosmetyczce. Jest prosta w utrzymaniu i możesz ją hodować u siebie na parapecie.

Mięta pieprzowa

Jest w całości jadalna. Jej listki są bardzo miękkie, jakby pokryte puszkiem. Kwitnie na biało lub fioletowo. Możesz ją spotkać jako składnik w lekach, produktach spożywczych i pielęgnacyjnych. Spożywana jest także bezpośrednio w formie naparu. Jeśli chcesz zasiać ją samodzielnie, nie zapomnij jej regularnie podlewać oraz nie wystawiaj jej na słońce – mięta woli bardziej zacienione miejsca.

Poznaj skuteczne zioła na kobiece dolegliwości

Formy podania

Miętę można spożywać na wiele sposobów. Jako roślina jadalna może być spożywana w surowej formie – wystarczy urwać kilka listków i po prostu je zjeść. Ususzona nadaje się do przygotowania naparów. Listki mięty łatwo przerobić także na olejek i jest to kolejna forma, w której możemy ją spotkać.

Walory smakowe

Mięta jest przede wszystkim bardzo smaczna, dlatego kucharze często wykorzystują ją w swoich daniach. Świetnie akompaniuje się z większością deserów, stanowiąc odświeżający dodatek.

Przepis na domowe kosmetyki z szafranem. Luksusowa pielęgnacja skóry

Właściwości medyczne

Przede wszystkim kojarzymy ją z problemami żołądkowymi. Zawsze, gdy mamy tego typu dolegliwości, sięgamy po napar z liści. Mdłości, ból brzucha, przejedzenie, problemy trawienne – to tylko kilka przykładów, w których mięta przynosi ulgę. Dzięki swoim właściwościom pomaga również na problemy z apetytem. Ma działanie przeciwskurczowe, korzystanie działa na wątrobę oraz usprawnia pracę dróg żółciowych. Ma działanie oczyszczające, jest moczopędna. Łagodzi bóle głowy, uspokaja, dlatego często możemy spotkać mentolowe zapachy do pościeli, które pomagają w problemach z zasypianiem. Niweluje ból gardła i łagodzi kaszel.

Kosmetyka

W kosmetyce stosowany jest głównie jako składnik kremów, maści i szamponów. Działa łagodząco, dlatego produkty z miętą są świetne na podrażnienia. Działanie chłodzące pomaga w obrzękach, mentol spotkamy w kremach i żelach przeznaczonych do stosowania na oparzenia słoneczne. W szamponach oczyszcza i niweluje łupież.