Jasna karnacja jest często mylona z bladą skórą. Wbrew pozorom to nie to samo. W rzeczywistości osoby o jasnym odcieniu cery mogą cieszyć się promiennym i wypoczętym wyglądem. Z kolei blada skóra zazwyczaj wygląda na zmęczoną, jest matowa i traci naturalny, zdrowy koloryt. Nienaturalnie jasne zabarwienie może mieć podłoże w pewnych problemach związanych ze zdrowiem.

Bladość skóry występuje z powodu podstawowych problemów zdrowotnych, takich jak: anemia, niedobór witamin, niskie ciśnienie krwi. I zazwyczaj wiąże się to z innymi objawami, np. zmęczeniem, sennością, brakiem apetytu i spadkiem energii. Z drugiej zaś strony jasna karnacja to pewien typ, który jest uwarunkowany genetycznie i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Chcesz naturalnie rozjaśnić włosy? Płukanka z rabarbaru da Ci włosy pełne słońca

Przyczyny bladej skóry

Kiedy skóra zaczyna wyglądać na jaśniejszą niż zwykle, określa się ją jako bladą. Zwykle towarzyszą temu inne dolegliwości. Najczęstszą przyczyną jest anemia. Jest to stan, w którym organizmowi brakuje czerwonych krwinek. Te z kolei zawierają w sobie hemoglobinę, a ich zmniejszenie powoduje bladość skóry. Istnieją różne typy anemii – niedokrwistość z powodu braku żelaza, niedokrwistość hemolityczna i inne.

Ale to nie jedyny powód bladej skóry. Osoby z niedoborem witamin, głównie tych z grupy B również mogą borykać się z tym problemem. Innymi czynnikami są bardzo niskie temperatury, spadek ciśnienia krwi, zmniejszona ekspozycja na słońce, nadmierne krwawienia związane z obfitymi miesiączkami.

Blada skóra – jak dodać jej blasku

Aby odzyskać promienny wygląd bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Kiedy masz problem z bladą skórą warto wzbogacić codzienne posiłki o dodatkowe witaminy i składniki odżywcze. Dieta powinna być bogata w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe, żelazo, cynk, kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Uzupełnienie posiłków o zielone warzywa, daktyle, rodzynki, papaje i granat, fasolę i orzechy.

Bez względu na rodzaj skóry oraz Twój wiek, prosta rutyna pielęgnacyjna to zawsze dobre rozwiązanie. Pamiętaj o oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżeniu – codziennie. To pomoże poprawić koloryt skóry i doda jej blasku. Regularnie wykonywane peelingi również pomogą usunąć martwy naskórek i odsłonią gładką i promienną skórę. Bardzo ważne jest także picie dużej ilości wody. Nawodnienie jest kluczowe, by zyskać blask i odpowiednie nawilżenie.

Blada skóra – domowe sposoby

Domowe maseczki to również bardzo dobry pomysł. Możesz przygotować prostą mieszankę z dodatkiem miodu i mleka.

2 łyżki miodu połącz z dwoma łyżkami mleka. Dokładnie wymieszaj i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Po odczekaniu około 15 minut spłucz całość letnią wodą.

Miód ma właściwości nawilżające i antybakteryjne, z kolei mleko to źródło protein oraz kwasu mlekowego. Takie połączenie pozytywnie wpływa na wygląd cery.

Innym skutecznym sposobem jest ekspresowa maseczka z aloesu. To źródło przeciwutleniaczy i świetny nawilżacz. Wystarczy nałożyć na twarz żel aloesowy i poczekać do całkowitego wchłonięcia.

Łagodny peeling z pomidorów pomoże delikatnie złuszczyć martwy naskórek oraz rozjaśni i rozpromieni cerę. Zawartość witaminy C zapewni świeży wygląd. Weź plasterek świeżego pomidora i delikatnie rozetrzyj go na skórze okrężnymi, powolnymi ruchami. Na koniec spłucz całość letnią wodą. Ten prosty zabieg możesz powtarzać 3 razy w tygodniu.