Na Wschodzie od czasów starożytnych wykorzystywana jest woda ryżowa. Jest niczym innym, jak pozostałą po przygotowaniu ryżu cieczą. Jest bogata w witaminy z grupy B i E. Zmniejsza pory, rozświetla i napina skórę. Jest także świetna na włosy – sprawia, że są bardziej sprężyste i naprawia ich zniszczoną strukturę, a zawarte w niej aminokwasy wzmacniają cebulki. Wodę ryżową możesz przygotować samodzielnie. Są na to dwa sposoby.

Przepisy na domowe maseczki do stóp! Składniki do nich znajdziesz w domu

Pierwszy sposób

Ugotuj ryż – możesz wybrać dowolny gatunek – białe, krótkie ziarna, biały długoziarnisty, jaśminowy, brązowy itp. Nie możesz go przypalić oraz wygotować całej wody. Do gotowania najlepiej użyć dwa lub trzy razy więcej wody. Gdy ryż będzie gotowy, odcedź go. Otrzymany produkt będzie esencją, którą należy rozcieńczać – to bardzo ważne. Na jedną szklankę wody dodaj kilka łyżek esencji. Kosmetyk możesz przechowywać w lodówce przez tydzień.

Drugi sposób

To najdłuższa metoda, lecz czas na nią poświęcony nie będzie stracony. Jest on najlepszy do przygotowania produktu na włosy i polega na fermentacji. Pół szklanki ryżu zalej dwoma szklankami wody. Odstaw na 15 minut, następnie odcedź. Wodę przelej do słoika i zakręć. Pozostaw na 1-2 dni – gdy produkt będzie mieć kwaśny zapach, przełóż go do lodówki. Roztwór traktuj jak esencję – rozcieńczaj go w takich samych proporcjach, co w pierwszym sposobie.

Ikigai, japońska sztuka szczęścia. Na czym polega?

Do czego używać wody ryżowej?

Sprawdzi się do mycia twarzy oraz do pielęgnacji włosów. Raz w tygodniu użyj jej jako płukanki, którą pozostawisz na 4-5 minut. Możesz ją stosować jako zamiennik toniku oraz półprodukt domowych maseczek i peelingów.