Jaka jest prawdziwa różnica między kremem nawilżającym a serum?
Ilość produktów, które każdego dnia aplikujemy na skórę twarzy jest naprawdę spora. Po dokładnym oczyszczeniu, przychodzi pora na tonik. Kolejnym etapem jest zadbanie o delikatną skórę wokół oczu. W tym celu sięgamy po krem pod oczy lub nawilżające płatki. Do tego dochodzi jeszcze peelingowanie i nakładanie maseczek. Jednak kosmetykami, które zdominowały rutynę pielęgnacyjną są: serum oraz krem do twarzy. To z nich korzystamy najczęściej. Jaka jest jednak różnica między tymi produktami. Czy aby na pewno powinnyśmy sięgać po oba kosmetyki i czy serum powinno się nakładać przed czy po kremie nawilżającym?
Płatki do demakijażu oczu – przepis na naturalny kosmetyk z witaminą E i olejkiem jojoba
Czym jest serum do twarzy?
To zazwyczaj „lekkie” preparaty, które są wypełniona substancjami aktywnymi. Ich płynna, a niekiedy wodnista formuła szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Produkty te mają również tendencję do rozwiązywania różnych problemów skórnych, czy to przeciwstarzeniowych, rozjaśniających skórę, czy też zapobiegających trądzikowi.
Nawilżający krem do twarzy – jakie są korzyści ze stosowania?
W tym przypadku mamy do czynienia z gęstszą formułą. A zadaniem kremu do twarzy jest stworzenie ochronnej bariery i zapobieganie utracie wilgoci. Ponadto produkty te pomagają poprawić funkcjonowanie warstwy rogowej naskórka i utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia.
Niektóre kremy nawilżające zawierają składniki, które działają przeciwstarzeniowo, dzięki czemu przynoszą dodatkowe korzyści dla skóry. Ale aby naprawdę odpowiedzieć na wszystkie wyzwania skóry i zrozumieć jej potrzeby (na przykład rozwiązać problem uszkodzeń słonecznych), możesz połączyć krem nawilżający z wysokiej jakości serum.
Witamina C dla skóry. Kto i kiedy powinien ją stosować?
Kluczowa różnica między kremem nawilżającym a serum
Zadaniem serum jest wniknięcie głęboko w skórę, aby dostarczyć jej ukierunkowanych składników aktywnych. Podczas gdy krem do twarzy działa bardziej powierzchniowo. Pomaga skuteczniej wiązać komórki skóry i zwiększa poziom nawilżenia.
Krem może również zawierać większe cząsteczki składników niż serum. Oznacza to, że zwykle nie wnika on w skórę tak głęboko ani tak szybko, jak serum. Jeśli więc szukasz środka, który pomoże Ci rozwiązać problem skórny – na przykład przebarwienia – sięgnij po serum. Z kolei dla osób, którym zależy na stałym i skutecznym nawilżeniu sprawdzi się krem.
Czy można używać obu produktów?
Stosowanie zarówno serum, jak i kremu jest uwarunkowane rodzajem produktów, ich konsystencją oraz typem skóry. Takie rozwiązanie może być bardzo pomocne na przykład dla osób, których cera jest bardzo sucha. Serum dostarczy wszelkich aktywnych składników, a krem nawilżający pomoże zatrzymać wilgoć w skórze, uszczelnić serum i wzmocnić jego działanie. Z kolei osoby ze skłonnością do trądziku powinny unikać stosowania serum na bazie oleju.
Jak nakładać serum i krem do twarzy?
Produkty do pielęgnacji skóry aplikuje się „warstwami” – od najcieńszej do najgrubszej. Oznacza to, że na poczatku powinnyśmy sięgać po te kosmetyki, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej powłoki. Tak więc zaczynamy od serum, które ma dostarczać składniki aktywne w głąb skóry, a następnie krem nawilżający. Pomiędzy aplikacją jednego i drugiego produkty najlepiej jest odczekać od 30 do 60 sekund.
Jeśli masz problem ze skórą, który chcesz poprawić, taki jak ciemne plamy i przebarwienia lub wczesne oznaki starzenia, dodanie ukierunkowanego produktu w formie serum do codziennej pielęgnacji skóry może poprawić wygląd Twojej skóry.