W rzeczywistości badania szacują, że dotyka prawie 10% ludzi na całym świecie. Chociaż trądzik nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, to zmiany bywają bolesne i nieestetyczne. Z biegiem czasu mogą też powodować blizny. Co zrobić, by zapobiegać nawrotom trądziku?

Oczyszczanie

Podstawą w pielęgnacji skóry trądzikowej jest odpowiednie oczyszczanie. Trądzik pojawia się, gdy pory skóry zostają zablokowane przez tłuszcz, martwy naskórek lub bakterie. Badacze zidentyfikowali bakterię zwaną Propionibacterium acnes, która może powodować stan zapalny, gdy zamienia sebum (naturalnie występujące na naszej skórze) w kwasy tłuszczowe. Kosmetyki myjące dla skóry trądzikowej nie powinny być silne, ponieważ przesuszona skóra ma tendencję do wzmożonej produkcji sebum. Dobrze sprawdzi się oczyszczenie dwuetapowe, które możemy wykonywać raz dziennie np. wieczorem z wykorzystaniem:

  1.  masła lub olejku — w przypadku trądziku warto wybrać kosmetyk zawierający emulgator, a nie np. czysty olej,
  2. delikatnej pianki lub żelu myjącego — usuwa resztki pozostawione na skórze w pierwszym etapie oczyszczanie.

Sprawdzone składniki lecznicze

Istnieje wiele substancji wspomagających walkę z wypryskami, jednak tylko niektóre z nich posiadają udowodnioną skuteczność popartą badaniami.

Retinol jest jedną z nich i działa na trądzik na kilka sposobów. Złuszcza najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, dzięki czemu usuwa brud, martwe komórki naskórka i tłuszcz z porów. Cząsteczki retinolu przenikają też do skóry właściwej, gdzie stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu miejsca zmian trądzikowych mają szansę gojenia bez pozostawiania blizn.

Inną skuteczną w trądziku substancją jest kwas azelainowy. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kwas ten pomaga zapobiegać pojawianiu się wyprysków przez usuwanie bakterii, które powodują trądzik. Dzięki zmniejszeniu stanu zapalnego powoduje, że trądzik staje się mniej widoczny. Delikatnie złuszcza i pobudza wymianę komórek, dzięki czemu skóra szybciej się goi, a blizny są zminimalizowane.

Kolejnym składnikiem wartym uwagi jest niacynamid, który pomaga trądzikowej skórze na różne sposoby:

  •     pomaga odbudować barierę hydrolipidową,
  •     działa regulująco na pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernej produkcji sebum,
  •     regularnie stosowany zmniejsza rozmiar porów.

Dzięki swoim właściwościom niacynamid powoduje zmniejszenie ilości pojawiających się zmian i ogólne poprawienie wyglądu skóry.

 

Autor: Katarzyna Kopycińska