Zauważyłaś na swojej twarzy małe, czarne kropki? To znak, że musisz wdrożyć do swojej pielęgnacyjnej rutyny kilka dodatkowych czynności.

Zaskórniki to nic innego jak zanieczyszczenia, które osadzają się w porach skóry. Nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale mogą przerodzić się w poważniejsze problemy.

Skóra staje się szorstka, a w późniejszym czasie może stracić swoją elastyczność. Jest jeszcze jeden poważny problem, zatkane pory powodują, że może dojść do stanu zapalnego, a w konsekwencji pojawiania się trądzikowych grudek.

Jak widać ten z pozoru mały problem może przerodzić się w poważne konsekwencje. Najbardziej podatna jest skóra mieszana oraz tłusta. Nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe i zanieczyszczenia skutkują pojawieniem się niechcianych czarnych plamek, szczególnie na nosie, czole i brodzie.

ZOBACZ TEŻ: JAK POZBYĆ SIĘ WĄGRÓW DZIĘKI JEDNEJ MASECZCE? ZROBISZ JĄ Z JEDNEGO SKŁADNIKA!

Oprócz codziennego oczyszczania twarzy (co najmniej dwa razy – rano i wieczorem) i stosowania peelingów są też inne metody, które pomogą zwalczyć ten problem. Plastry na wągry mogą okazać się równie skuteczne. Zazwyczaj działa to w ten sam prosty sposób – oczyść twarz, a następnie na wilgotną skórę przyklej pasek, wygładź powierzchnię, pozostaw na kilka minut i oderwij. Ale trzeba pamiętać o tym, że chociaż skuteczne, to paski działają tylko na zaskórniki, które nie są osadzone w porach przez naprawdę długi czas.

Jeśli zmagamy się z zaskórnikami zamkniętymi (zazwyczaj przybierają one postać małych białych grudek) to rozwiązanie niewiele pomoże. W tym przypadku lepiej jest wybrać delikatne kwasy złuszczające. Można sięgnąć po kwas salicylowy, który delikatnie złuszczy naskórek, albo po silniejszy kwas glikolowy, który dogłębnie oczyści skórę, działając na głębszym poziomie, skutecznie oczyszczając mieszki włosowe z sebum i zanieczyszczeń.

W celu ustalenia jaki kwas okaże się najskuteczniejszy do konkretnego typu skóry, najlepiej jest po prostu wybrać się do specjalisty. Zazwyczaj przyjęty jest ogólny podział: odpowiedni procent kwasu dla skóry suchej to 10 %, dla skóry tłustej wynosi 20 %, a w najtrudniejszych obszarach ciała zaleca się stosowanie silnych 30%. Ale tak naprawdę to dermatolog lub kosmetyczka powinni podjąć decyzję po konsultacji z pacjentem i rozpoznaniu potrzeb skóry.

ZOBACZ TEŻ: FORMUŁY Z WITAMINĄ C, KTÓRE ROZJAŚNIĄ TWOJĄ SKÓRĘ I DODADZĄ JEJ BLASKU W 2019 R.

Możesz też spróbować domowej kuracji. Ale nie mówimy tu o wyciskaniu wągrów, na pomoc przychodzi narzędzie do mikrodermabrazji. Pomoże to w dogłębnym oczyszczeniu porów, a oprócz tego stymuluje produkcję kolagenu i pozwala wniknąć w głębsze warstwy skóry aktywnym składnikom zawartym w kremach.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kosmetyków, mineralne produkty do makijażu są pozbawione barwników i substancji zapachowych, które mogą siać spustoszenie na twarzy, dlatego jeśli problem zaskórników dotyczy również Ciebie, warto jest nieco zmienić zawartość kosmetyczki. Specjaliści zalecają stosowanie makijażu mineralnego osobom ze skórą mieszaną i trądzikową, ponieważ większość formuł jest lekka, dzięki czemu nie zatyka porów.

Co Wy na to?