Dojrzewanie skóry jest naturalnym procesem, jednak wielu z nas trudno pogodzić się z jego rezultatami. Około 40. roku życia zmarszczki stają się szczególnie wyraźne. Skóra traci jędrność i gładkość, osłabia się owal twarzy i powstają nieestetyczne bruzdy nosowo-wargowe. Zdolności regeneracyjne naskórka ulegają pogorszeniu, a włókna kolagenowe stopniowo zanikają. Jak spowolnić proces starzenia się skóry? W jaki sposób ograniczyć widoczność niedoskonałości? Podpowiadamy, na czym powinna polegać właściwa pielęgnacja skóry po 40-tce.

Pielęgnacja skóry po czterdziestce: najważniejsze zasady

Po 40. roku życia koniecznie trzeba zminimalizować kontakt z czynnikami przyspieszającymi starzenie się skóry. Przede wszystkim należy ograniczyć używki (a najlepiej zupełnie z nich zrezygnować), unikać przetworzonej żywności, stresu i zanieczyszczeń powietrza. Zalecana jest dieta bogata w warzywa i owoce. Niezbędne jest też picie dużych ilości wody. Pojawianiu się niedoskonałości może zapobiec regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni twarzy.

pielęgnacja skóry

Aby zapobiec kolejnym zmarszczkom, warto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Na co dzień stosuj kremy z filtrem UV. Fotostarzenie się skóry pogarsza stan skóry po 40-tce, dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna przez cały rok. Obowiązkowym elementem pielęgnacji jest stosowanie kremów na dzień, na noc i pod oczy. Uzupełniająco możesz aplikować olejki, maseczki i sera przeciwzmarszkowe. Resztę ciała warto smarować nawilżającymi i ujędrniającymi balsamami.

Dobór kremu dla kobiet po 40 roku życia

Dobry krem stosowany po 40. roku życia musi mieć bogatą konsystencję, przy czym lekki produkt nawilżający nie wystarczy. Kremy przeciwzmarszczkowe 40+ powinny natłuszczać, odżywiać i ujędrniać. Kosmetyki muszą zawierać peptydy poprawiające wydajność syntezy kolagenu.

pielęgnacja skóry

Kremy wykorzystywane w pielęgnacji 40+ powinny wspomagać wiązanie cząsteczek wody w głębokich warstwach skóry. Muszą stabilizować poziom nawilżenia i chronić przed jego nadmierną utratą. Niezbędnymi składnikami w kremie przeciwzmarszczkowym są zatem kwas hialuronowy i mocznik. Pierwszy z nich tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry. Zapobiega w ten sposób nadmiernej utracie wody. Mocznik przyciąga z kolei cząsteczki wody i ułatwia ich wnikanie w skórę. Kremy przeciwzmarszczkowe powinny zwierać też przeciwutleniacze (np. retinol), filtry UV, koenzym Q10, telomery, komórki macierzyste i inne składniki o działaniu przeciwstarzeniowym.

Stosowanie kremu pod oczy

Dlaczego po 40. roku życia konieczne staje się stosowanie kremu pod oczy? Skóra we wspomnianym obszarze jest cieńsza i wrażliwsza niż w pozostałych częściach ciała. Łatwo ją podrażnić i przesuszyć, co sprzyja powstawaniu nieestetycznych zmarszczek. Zwykły krem do twarzy nie nadaje się do stosowania pod oczy. Ma za ciężką konsystencję i może nie odżywiać delikatnej skóry w odpowiedni sposób. Dobry krem pod oczy dla kobiet 40+ musi dostarczać nawilżenia i regenerować. Powinien być lżejszy niż kosmetyk stosowany do reszty twarzy.

pielęgnacja skóry

Skóra po 40. roku życia wymaga specjalnej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Polega ona na ograniczeniu szkodliwych czynników i dostarczaniu składników niezbędnych do zachowania młodego wyglądu. Warto troszczyć się o optymalny poziom nawilżenia i głębokie odżywienie skóry, poprzez sięganie po kosmetyki przeznaczone dla kobiet 40+. Możesz rozpoznać je po bogatych konsystencjach i składach wypełnionych substancjami o właściwościach nawilżających i przeciwstarzeniowych.

Skórę po 40. roku życia trzeba wspierać od zewnątrz i od środka. Poza pielęgnacją konieczna jest zbilansowana dieta i nawadnianie ciała. Dzięki wszystkim omówionym czynnikom uda ci się zachować zdrowy i promienny wygląd na dłuższy czas.

 

Artykuł partnera