Zmywanie makijażu to również pielęgnacja skóry. Odpowiednio wykonany przygotowuje skórę do dalszych etapów. Nie jest to być może najprzyjemniejszy punkt programu, ale w żaden sposób nie powinnyśmy go pomijać.

Oczy

One cierpią na demakijażu najbardziej. Często zmywanie kosmetyków kolorowych kończy się podrażnieniami i rozciągniętą skórą w tych rejonach.

Dlatego płyn do demakijażu powinien być delikatny i skuteczny. Świetnie sprawdza się w tym celu zwykła oliwka dla niemowląt, ale nie każdemu pasuje jej tłusta formuła.

Jak zmywamy makijaż? Rozpuśćmy najpierw tusz wodą – zwilżonymi opuszkami palców „omiatajmy” rzęsy. Następnie przykładamy nasączony płynem do demakijażu oczy wacik i delikatnie ścieramy makijaż, uważając, by nie naciągnąć przy tym skóry.

Mleczko czy żel?

Prawda jest taka, że najlepsze nawet mleczko nie zastąpi solidnego mycia twarzy wodą. Dlatego też mleczko powinno uważać się za wstęp do prawdziwego demakijażu.

Na koniec mycia zawsze ochlap skórę chłodną wodą i koniecznie przemyj oczy. Wypłucze to resztki płynu do demakijażu i tuszu, który zazwyczaj jest najbardziej oporny do usunięcia.

Tonizowanie

Toników mamy tak naprawdę dwa podstawowe rodzaje – te, które przywracają prawidłowe pH, oraz te, które dodatkowo dezynfekują. Po myciu twarzy żelem (który często zawiera składniki antybakteryjne) nie trzeba jej dodatkowo dezynfekować. Ostre toniki z alkoholem mogą wręcz skórze zaszkodzić, bo po myciu nie chroni jej żadna dodatkowa warstwa ochronna. Dlatego zdecydowanie najlepszym wyjściem są preparaty łagodne, nawet, gdy wydaje nam się, że nie penetrują skóry tak dobrze, jak ich ostrzejsze wersje.

Kiedy zmywać makijaż?

Wielkim błędem jest czekanie z demakijażem do późnych godzin nocnych, kiedy kładziesz się spać. Przez to pozbawiasz skóry kilku godzin, podczas których może odpocząć.

Po powrocie ze szkoły czy pracy zmyj makijaż, możesz nałożyć maseczkę lub serum, a później krem.

Przed snem przemyj twarz tonikiem lub opłucz wodą, a wklep cienką warstwę kremu. Jeśli jednak w tym czasie wychodziłaś na zakupy, na spacer lub sprzątałaś, powinnaś umyć twarz ponowie.