Dla branży beauty po wybuchu pandemii koronawirusa zaczął się ciężki czas. Zamknięcie gabinetów i salonów całkowicie zamroziło rynek, przynosząc ogromne straty i powodując dyskomfort wśród wielu stałych klientek. Brak dostępu do gabinetów kosmetycznych i salonów fryzjerskich był jedną z rzeczy, na które kobiety uskarżały się najbardziej. Wiele z nas szukało domowych sposobów, które chociaż w drobnym stopniu pozwoliłyby zadbać nam o nasze ciała, jednak nie wszystkie tego typu rozwiązania dają takie efekty, jak te wykonywane przez profesjonalistów. Dlatego wiele kobiet z ulgą przyjęło informację o ponownym otwarciu gabinetów.

Pandemia koronawirusa a branża beauty. Co dalej?

Gabinety kosmetyczne i fryzjerskie: ponowne otwarcie

Ponowne otwarcie gabinetów nastąpiło 18 maja. Z początku zalewały nas informacje o reżimie sanitarnym, o specjalnych wytycznych, o tym, że może to wpłynąć na komfort wykonywania zabiegów. Wówczas na naszym Instagramie opublikowałyśmy sondę, czy zdecydujecie się skorzystać z usług fryzjerskich. Znaczna część z obserwujących nasz profil odpowiedziała, że jeszcze się wstrzyma z wizytą. Co tak wtedy nas wystraszyło? Obowiązek noszenia maseczek, precyzyjne planowanie zabiegów, zachowywanie odległości między stanowiskami oraz zamknięcie poczekalni należały do najbardziej kontrowersyjnych zarządzeń, które budziły zaniepokojenie. Teraz, po upływie niemalże dwóch miesięcy od otwarcia gabinetów, postanowiłyśmy zapytać specjalistkę, jak naprawdę wygląda sytuacja w gabinetach kosmetycznych. Odpowiedzi na pytania udzieliła mgr Zuzanna Karwas-Domańska, z wykształcenia kosmetolog i polonista, właścicielka Kliniki MezoSkin.

„Schematy bezpieczeństwa są dość precyzyjnie opisane w rozporządzeniu, które nas obowiązuje. Niewiele zmieniło się względem wcześniejszych zasad sprzed koronawirusa. Zawsze była u nas dezynfekcja powierzchni i sterylizacja narzędzi. Niektóre zabiegi były wykonywane w maskach, teraz wszystkie”.

Wygląda na to, że obawy części z nas były bezzasadne. Należy pamiętać o tym, że gabinety kosmetyczne od dawna obejmują wysokie standardy sanitarne, których muszą przestrzegać. Biorąc to pod uwagę, nie zmieniło się dużo.

Gabinety kosmetyczne: wyzwania gabinetów kosmetycznych

Największym uniedogodnieniem okazuje się brak poczekalni.

„Za największe utrudnienie uważamy zakaz korzystania z poczekalni, ale odpowiednie prowadzenie zapisów pozwala uniknąć konieczności oczekiwania” – uspokaja mgr Zuzanna Karwas-Domańska.

Dzięki dobrej organizacji i skrupulatnemu prowadzeniu kalendarza w gabinetach kosmetycznych nie odczuwa się dyskomfortu z powodu braku poczekalni. Co możemy zrobić zatem my, klientki, aby ułatwić pracę specjalistom?

„Nasze klientki prosimy jedynie o punktualne wizyty i wkładanie maseczek w przestrzeni wspólnej. Reszta jest już w naszych rękach”.

Wystarczy, że skorzystacie z udogodnień, które oferuje gabinet i zapiszecie się na konkretną, pasującą Wam godzinę. W większości gabinetów możecie dokonać rejestracji online lub telefonicznej. Pamiętajcie jedynie o tym, by przestrzegać terminu i nie spóźniać się. To powoduje zakłócenia w precyzyjnie obliczonym grafiku.

#ChceDoSalonu, czyli jak możesz pomóc branży beauty

Gabinety kosmetyczne: najpopularniejsze zabiegi

Zadałyśmy również najbardziej frapujące nas pytanie: jakie zabiegi wybierają kobiety po okresie izolacji? Czy coś się zmieniło w naszych upodobaniach po tak długim czasie?

„Wszystkie zabiegi cieszą się popularnością, zwłaszcza inwazyjne oraz na ciało” – mgr Zuzanna Karwas-Domańska zwraca uwagę, że wykonywaniu zabiegów inwazyjnych sprzyja sytuacja, w której się znajdujemy. Obecnie duża część z nas nadal pracuje w domu, co oznacza, że możemy sobie pozwolić na rekonwalescencję.

Jeśli chodzi o zabiegi na ciało, najczęściej decydujemy się na nie, ponieważ izolacja nie sprzyjała ruchowi, natomiast wiele z nas podjadało w tym czasie. Nasze ciała zmieniły się, dlatego szukamy rozwiązań, które mogą pomóc ujędrnić skórę i zredukować cellulit. Do popularnych zabiegów należą chociażby endermologia, czyli masaż próżniowy oraz fala uderzeniowa – fizjoterapeutyczne narzędzie, które pomaga pozbyć się cellulitu.

Tarcza Beauty: zestaw rozwiązań dla branży beauty. Propozycje z nowej inicjatywy #BeautyRazem

Gabinety kosmetyczne: jak wygląda grafik?

Mimo obaw wielu z nas, tuż po otwarciu gabinetów można było zauważyć ogromne zainteresowanie wizytami. Większość kobiet z utęsknieniem wyczekiwała na odwiedzenie specjalistów, dlatego od 18 maja grafiki wypełniają się bardzo szybko, co potwierdzają słowa właścicielki Kliniki MezoSkin, mgr Zuzanny Karwas-Domańskiej: „Klientki po otwarciu naszej klinki wręcz szturmują jej progi”. Dlatego pamiętajcie, aby na wybrane zabiegi zapisywać się szybko. Miejsca znikają w zastraszającym tempie!

Gabinety kosmetyczne: czy koronawirus faktycznie dużo zmienił?

Wydaje się, że koronawirus niewiele zmienił po stronie gabinetów kosmetycznych. Specjalistki i specjaliści przyzwyczajeni są do przestrzegania wysokich norm sanitarnych i niestraszne im było ich, jak się okazuje, delikatne zaostrzenie. W praktyce zmieniło się jedynie to, że teraz do wszystkich zabiegów muszą nosić maseczki. Większa zmiana nastąpiła natomiast po naszej stronie, jednakże dzięki opiece profesjonalistów możemy spokojnie przejść przez cały proces, oddając się w ich ręce. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to punktualność oraz noszenie maseczki.