Emolienty to preparaty zmiękczające, nawilżające i natłuszczające skórę. Bardzo często są polecane przy pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Są także dedykowane osobom z problemem bardzo suchej skóry. Są szeroko wykorzystywane na rynku dermatologicznym i kosmetycznym. Emolienty to także kosmetyki, które mogą stosować osoby z atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą. Ich zadaniem jest regeneracja oraz zmiękczenie skóry oraz ochrona przed utratą wilgoci. To delikatne środki, które nie zawierają w sobie substancji drażniących i sztucznych.

Emolienty – ratunek dla suchej skóry

To preparaty, które działają przeciwzapalnie. Tworzą warstwę ochronną na skórze, uzupełniają lipidy naskórka i pomogą łagodzić podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Emolienty są zaliczane do dermokosmetyków. Nie zawierają w sobie sztucznych substancji, barwników ani środków pieniących czy zapachowych. Działają podobnie do kwasu hialuronowego z tą różnicą, że ich konsystencja jest gęsta. A oprócz nawilżenia, działają także natłuszczająco.

Zaawansowana pielęgnacja twarzy: czym są boostery i kto powinien stosować ten rodzaj kosmetyków? To coś więcej niż krem

Emolienty – co znajdziemy w ich składzie

Są polecana jako uzupełnienie pielęgnacji w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Pomagają przy problemie suchej, łuszczącej się skóry. Możemy spotkać je pod różnymi postaciami. Najczęściej występują w formie kremów, emulsji do ciała i żeli do kąpieli. Ich skład to wyłącznie naturalne składniki, takie jak: ceramidy, kwas linolowy i trójglicerydy. Oprócz tego mogą zawierać w sobie również naturalne, roślinne oleje. Emolienty pomagają w leczeniu swędzącej, zaczerwienionej i popękanej skóry. W ich składzie znajdziemy także substancje okluzyjne, których zadaniem jest ochrona naskórka i zapobieganie przed utratą wilgoci. Do najpopularniejszych zalicza się: wazelinę, kwasy tłuszczowe oraz fosfolipidy.

Podczas długotrwałego stosowania dermokosmetyki pomagają także w odbudowie i wzmocnieniu bariery ochronnej skóry. A to z kolei wpływa na zmniejszenie oznak starzenia i wygładzenie zmarszczek i drobnych linii. To preparaty hipoalergiczne, które wygładzają i zmiękczają skórę. Znajdziemy w nich także humekanty, czyli substancje o mikroskopijnej wielkości, których zadaniem jest zatrzymanie wody w warstwach skóry. Dzięki dodatkom mocznika lub glicerolu preparaty te działają silnie nawilżająco.

Aby zapewnić jak najlepsze efekty zaleca się stosowanie emolientów na lekko wilgotnej skórze. Najlepiej tuż po kąpieli lub gorącym prysznicu. Preparat rozprowadzamy na skórze okrężnymi, powolnymi ruchami.