Przebarwienia słoneczne i przesuszona skóra po lecie to problemy, których możesz się pozbyć stosując naturalne kosmetyki z dyni. Zawarte w niej enzymy oraz alfa-hydroksykwasy pomogą usunąć martwy naskórek i doskonale oczyszczą skórę pozostawiając ją miękką i promienną. Dynia jest także bogata w witaminę A i C oraz beta-karoten. Składniki te wspomagają produkcję kolagenu, poprawiają koloryt cery i jej teksturę. Sprawdź jak wykorzystać kosmetyki z dynią w jesiennej pielęgnacji.

Wygładza zmarszczki, odświeża i napina skórę – maseczka z cukinii to hit naturalnej pielęgnacji

Kosmetyki z dyni. Przepis na maseczkę oczyszczającą

Wymieszaj ze sobą łyżkę puree z dyni oraz jogurtu naturalnego. Przygotowaną mieszankę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Skup się przede wszystkim na obszarach, na których występują ciemne plamy i przebarwienia słoneczne. Spłucz maseczkę po 15 minutach. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Witamina C zawarta w dyni hamuje produkcję melaniny zapobiegając tworzeniu tzw. plam starczych, zaś kwas mlekowy występujący w jogurcie naturalnym delikatnie złuszczy martwy naskórek.

Maseczka dyniowo-jabłkowa

Dynia zawiera dużo antyoksydantów i alfa-hydroksykwasów, które jednocześnie delikatnie złuszczają i poprawiają strukturę skóry. Jabłka to kolejny jesienny składnik naturalnej pielęgnacji, który delikatnie rozjaśni cerę, a przy tym nie uszkodzi jej warstwy hydrolipidowej.

Składniki:

  • ½ zielonego jabłka
  • ¼ szklanki puree z dyni
  • Łyżka miodu
  • 2 łyżki mleka

W blenderze zmiksuj dynię i jabłko. Do mieszanki dodaj miód i mleko. Połącz składniki do uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Nałóż na skórę twarzy szyi i dekoltu. Spłucz całość po odczekaniu około 15 minut.

Peeling migdałowo-dyniowy

W dyni kryje się wiele fitoskładników, których działanie pomaga poprawić kondycję skóry. Zawarte w niej minerały i witaminy pomogą nawilżyć suchą skórę, naprawić uszkodzenia słoneczne oraz utrzymywać odpowiedni poziom produkcji sebum. Oprócz tego dynia kryje w sobie naturalne enzymy, które rozkładają martwe komórki skóry, pozostawiając cerę jaśniejszą i gładszą. Z kolei mączka migdałowa to naturalny eksfoliator, który usuwa martwy naskórek. Zawarte w niej naturalne oleje dostarczają skórze dodatkowych składników nawilżających i przeciwstarzeniowych. Jeśli samodzielnie chcesz przygotować mączkę migdałową pamiętaj o tym, by dokładnie ją zmielić, tak, aby zachowała bardzo drobną konsystencję.

Do przygotowania jesiennego peelingu przydadzą się także przyprawy. Cynamon zadba o dokładne oczyszczenie i dezynfekcję. Z kolei odrobina gałki muszkatołowej zmniejszy stan zapalny, a imbir zadziała jako środek przeciwdrobnoustrojowy do szybszego gojenia wyprysków.

Składniki:

  • ¼ szklanki puree z dyni
  • 1 łyżka drobno zmielonej mączki migdałowej
  • ¼ łyżeczki cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej

Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Wykonuj przy tym powolne, okrężne ruchy. Usiądź wygodnie i zrelaksuj się pozostawiając mieszankę przez około 10 minut na skórze twarzy. Po tym czasie dokładnie spłucz letnią wodą.