Wśród przepisów na domowe kosmetyki częstym składnikiem są jogurty i kefiry. Nie bez powodu są one zaliczane jako jedne z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z podrażnieniami skóry. Wszystko dzięki probiotykom! To one są odpowiedzialne za przyspieszenie procesu regeneracji skóry, wygładzenie zmarszczek, a nawet leczenie trądziku. Kosmetyki z probiotykami to skuteczne rozwiązanie na wiele problemów skórnych.

Kosmetyki z probiotykami – co dają skórze?

O działaniu probiotyków na układ odpornościowy słyszał każdy. Ich zadaniem jest regulowanie pracy jelit i dobroczynny wpływ na florę bakteryjną. Ale dodane do kosmetyków również wykazują skuteczne działanie dla skóry. Zawarte w jogurtach służą jako baza domowych maseczek i balsamów. Ale nie tylko w naturalnej, domowej pielęgnacji są popularnym składnikiem. Kosmetyki z probiotykami są coraz częściej produkowane przez firmy kosmetyczne.

Sfermentowana pielęgnacja – rewolucyjne odkrycie w drodze do gładkiej, promiennej skóry

Kremy z bakterami probiotycznymi  są polecane przede wszystkim do skóry wrażliwej i trądzikowej. Łagodzą podrażnienia, nawilżają, wygładzają i niwelują zaczerwienienia. Ich zadaniem jest przywrócenie zdrowego mikrobiomu skóry i zwiększenie ilości „dobrych bakterii” w skórze.

Nadmierne oczyszczanie skóry może prowadzić do tego, że z jej powierzchni ścieramy naturalną mikroflorę. Wraz z usunięciem zanieczyszczeń, sebum i bakterii pozbywamy się również tego, co ma ochraniać nas przed podrażnieniem i nadwrażliwością. Aby uniknąć takiej sytuacji należy zachować równowagę, którą możemy uzyskać stosując kosmetyki z priobiotykami.

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki

W preparatach pielęgnacyjnych możemy znaleźć różne składniki. Probiotyki zabezpieczają skórę przed działaniem „złych” bakterii. Regulują naturalny mikrobiom skóry, dzięki czemu posiada ona prawidłową ochronną warstwę. A to powoduje, że mniejsza się ryzyko wystąpienia podrażnień, stanów zapalnych i trądziku. Ponadto to zabezpieczenie dla skóry przed toksynami środowiskowymi i przedwczesnym starzeniem. Innym składnikiem, który możemy znaleźć w kremach są prebiotyki. Różnią się one od probiotyków tym, że nie są to żywe kultury bakterii, a jedynie węglowodany i inne substancje, które zapewniają im odpowiednie warunki do rozwoju. Inaczej mówiąc są to składniki, które stymulują wzrost żywych mikroorganizmów. Jest także trzeci składnik – synbiotyk. To nic innego, jak połączenie probiotyków i prebiotyków.

Jamsu – koreański sposób na piękny wygląd. Zimna woda utrwala makijaż i wygładza skórę

Kto powinien stosować kosmetyki z probiotykami?

Kosmetyki z dodatkiem tych składników sprawdzają się w przypadku cery wrażliwej. Pomagają łagodzić zaczerwienienia, koją podrażnienia i minimalizują zmiany trądzikowe. Oprócz tego pomagają przywrócić naturalne pH skóry, uelastyczniają ją i zmniejszają poziom stresu oksydacyjnego komórek skóry – czyli dbają o równowagę pomiędzy wolnymi rodnikami, a antyoksydantami, które występują naturalnie w skórze. To także sposób na to, aby zachować promienny wygląd i wygładzić zmarszczki. Dzięki wytworzeniu aktywnej tarczy obronnej pomagają zabezpieczyć skórę przed niepożądanym wpływem toksyn i innych zanieczyszczeń.