Prosaki gromadzą się pod skórą i zwykle nie mają naturalnego ujścia, jak w przypadku pryszcza lub zaskórnika. Nie można wycisnąć białych małych cyst bez uprzedniego nakłucia skóry. Ściskanie powoduje urazy i stany zapalne, a to prowadzi do powstawania blizn i bolesnych czerwonych śladów. Co więcej, twoje palce zdecydowanie nie są najlepszymi narzędziami do wyciskania, nawet jeśli wydają się najwygodniejsze. Specjalnie zaprojektowane narzędzia do usuwania pryszczy również pozostawiają trwałe ślady, jeśli są używane niewłaściwie.

Masz białe kropki pod oczami? To nie zaskórniki tylko prosaki. Zobacz, jak się ich pozbyć

Wyciskanie prosaków: jak robić to bezpiecznie?

Chociaż większość prosaków znika z czasem, uporczywe białe kulki można szybko u doświadczonego profesjonalisty. Należy jednak pamiętać, że usuwanie prosaków przez specjalistę od pielęgnacji skóry zwykle wymaga nacięcia, zwłaszcza gdy cysty znajdują się głęboko pod powierzchnią skóry. Na szczęście jest to zwykle szybka i bezbolesna procedura przeprowadzana za pomocą ekstraktora zaskórników, narzędzia do nakłuwania lub igły. Jeśli masz nadzieję wyleczyć ten stan w domu, najlepiej polegać na rozwiązaniach miejscowych, a nie na ostrych przedmiotach.

Prosaki, zwłaszcza te pod oczami, mogą być naprawdę uporczywe. Na szczęście, ponieważ są one często spowodowane przez martwe komórki skóry, peelingi to najskuteczniejsza metoda leczenia. Złuszczanie mechaniczne wygładzi warstwę powierzchniową, a złuszczanie chemiczne zerwie wiązania martwych komórek skóry.

To najbardziej zaskakujący randkowy trend od lat. Sprawdź, czy dawn dating to coś dla Ciebie