Niby ja to wiem, i Ty pewnie też to wiesz. Mama tak nas uczyła, a już na pewno mówiła o tym pani higienistka podczas zajęć. Ale jakoś to nigdy nie weszło Ci w krew, potem zapomniałaś… życie. Okazuje się jednak, że to, jak wygląda Twój język, może wiele powiedzieć Ci o Twoim zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Tak jak Twój oddech.

Niektórzy twierdza, że język jest swoistym barometrem naszego stanu zdrowia. Wiele można się dowiedzieć, obserwując jego kolor, nadprodukcję płynów czy oddech. W ajurwedzie ogólny stan zdrowia sprawdza się zaczynając od jamy ustnej, która daje obraz tego, czy mamy odpowiednie trawienie, które wpływa na równowagę i energię przepływającą przez całe ciało.

ZOBACZ TEŻ: TA POLKA PRZEZ DWA LATA NIE MYŁA ZĘBÓW. JEJ HISTORIĄ ŻYJE CAŁY ŚWIAT

I kiedy zniwelowanie przykrego zapachu może być dość proste, bo wystarczy nieco zmienić dietę (wykluczyć mięso i cukry) oraz 2 razy dziennie szczotkować język podczas mycia zębów, tak rozpoznanie choroby na podstawie języka jest nieco trudniejsze

Przykładowo, gładki, biały język z daleka może być oznaką niedoboru składników odżywczych. Może też wskazywać na problemy z niedokrwistością bądź brak witamin z grupy B oraz złą dietę. Z kolei biała powłoka na języku, to wskazanie do infekcji grzybiczej, z grupy candida. Może to też być znak na wyczerpanie organizmu bądź zbyt długiego przyjmowania antybiotyków, które wyniszczają florę bakteryjną organizmu. Wtedy warto sięgnąć po jogurt naturalny, z grupy greckich, aby wspomóc dobre bakterie w walce z osłabieniem. Białe plamy, które nie chcą się zetrzeć, mogą wskazywać na komórki rakowe – warto wtedy natychmiast udać się do lekarza. A biało-żółtawe plamki na ściankach gardła mogą wskazywać na wysoki poziom stresu bądź infekcję toczącą się w jamie ustnej.

ZOBACZ TEŻ: 7 najskuteczniejszych sposobów na wybielenie zębów w domu. O tych metodach jeszcze nie słyszałaś!

Regularnie szczotkujesz język? Czy po tym artykule dopiero zaczniesz?