Zastanawiałaś się kiedyś, jaka jest różnica między antyperspirantem i dezodorantem? Który z nich jest lepszy i co powinnaś wybierać na co dzień?

Mgiełka do ciała, którą przygotujesz samodzielnie. Kosmetyk idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

Dezodorant vs. antyperspirant: skąd się bierze pot

Jest kilka przyczyn, dla których nasz organizm poci się. Możemy je podzielić na trzy kategorie: czynniki fizyczne, emocjonalne oraz zdrowotne. Bardzo często zapominamy, że w sytuacjach stresujących również zwiększa się nasza potliwość. Intensywniej pocimy się również w upalną pogodę, ponieważ w ten sposób nasz organizm próbuje się ochłodzić. Pocenie się to naturalny proces, który musi zachodzić w naszym organizmie. Właśnie dlatego nie powinnyśmy stosować kosmetyków, które całkowicie go blokują.

Dezodorant vs. antyperspirant: kto powinien używać dezodorantu?

Dezodorant jest o wiele łagodniejszy od antyperspirantu, dlatego powinny go używać osoby, które pocą się umiarkowanie. Czyli tak naprawdę… większość z nas! W codziennych sytuacjach nie potrzebujemy mocnej, blokującej wydzielanie potu ochrony. Dezodorant zawiera składniki zapobiegające rozwojowi bakterii oraz substancje zapachowe, które w wystarczającym stopniu chronią nas na co dzień. Dezodorant nie hamuje wydzielania potu, a jego działanie zazwyczaj jest o wiele krótsze niż antyperspirantu.

Naturalny dezodorant o właściwościach antybakteryjnych [PRZEPIS]

Dezodorant vs. antyperspirant: kto powinien używać antyperspirantu?

Antyperspirantu warto używać w sytuacjach, w których wiesz, że będziesz się pocić o wiele intensywniej. Jest to bowiem środek, który nie tylko maskuje przykry zapach, lecz także ogranicza działanie gruczołów potowych. Antyperspirantu powinnaś używać na suchą i oczyszczoną skórę. Zazwyczaj to antyperspiranty są odpowiedzialne za pozostawianie na ubraniach białych plam, dlatego przed założeniem odzieży powinnaś zwrócić uwagę, czy Twoja skóra nie jest pokryta białym proszkiem. Pamiętaj, że ma on działanie blokujące wydzielanie potu, a to nie jest zdrowe dla naszej skóry. Stosuj go tylko wtedy, kiedy potrzebujesz większej ochrony przed potliwością: przed wyjściem na siłownię lub jeśli przewidujesz, że będziesz w stresującej sytuacji. Gdy używasz antyperspirantu, nie zapominaj o dokładnym zmyciu go ze skóry wieczorem!