W dzisiejszych czasach, kiedy życie w szybkim tempie i zanieczyszczenie środowiska stają się codziennością dla wielu z nas, skóra wrażliwa jest tematem, który zyskuje na znaczeniu. Osoby z tym typem cery często stają przed wyzwaniami, które mogą wydawać się niezrozumiałe dla tych, którzy nigdy nie doświadczyli podobnych problemów. Od wyboru odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, przez zrozumienie wpływu diety i środowiska, aż po znalezienie sposobów na radzenie sobie ze stresem – każdy z tych aspektów może mieć znaczący wpływ na kondycję skóry wrażliwej. Z kosmetolog Agnieszką Kowalską rozmawiam  o czynnikach definiujących cerę wrażliwą, składnikach kosmetyków, których należy unikać oraz o metodach pomocnych w łagodzeniu podrażnień skóry.

Jak zdefiniowalibyśmy cerę wrażliwą? Jakie są główne cechy charakterystyczne tej skóry?

Do cer wrażliwych możemy zaliczyć skórę ze skłonnością do przesuszenia, atopową i naczynkową. Cera wrażliwa aktywnie reaguje na czynniki zewnętrzne, np. zmiany temperatury, zmiany w codziennej rutynie pielęgnacyjnej lub te dotyczące produktów do pielęgnacji. Taka cera zwykle ma skłonność do podrażnień oraz alergii i bezwzględnie wymaga najdelikatniejszego postępowania pielęgnacyjnego.

Jakie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne mogą wpływać na podatność skóry wrażliwej na podrażnienia?

Do czynników zewnętrznych, które wpływają na kondycję wrażliwej skóry, bezsprzecznie możemy zaliczyć czynniki atmosferyczne, czyli m.in. gwałtowne zmiany temperatury, mróz lub długotrwały upał. Po drugie – skóra wrażliwa bywa bardzo reaktywna w przypadku użycia do demakijażu i pielęgnacji produktów, które nie są przeznaczone specjalnie dla „wrażliwców”. Zdecydowanie należy sięgać wyłącznie po produkty bezzapachowe, oparte na naturalnych składnikach. W przypadku skóry atopowej produktami dedykowanymi do pielęgnacji są emolienty. Po trzecie, podczas pielęgnacji cery wrażliwej należy unikać gwałtownych, inwazyjnych działań, takich jak mocne pocieranie wacikami lub ręcznikiem, gorące kąpiele czy intensywny masaż twarzy, które mogą zadziałać drażniąco. Do czynników wewnętrznych zaliczamy m.in. np. stres, silne emocje, ale także wpływ cyklu miesiączkowego czy okres menopauzy.

Czy istnieją konkretne składniki w kosmetykach, które osoby z cerą wrażliwą powinny unikać?

Unikajmy produktów na bazie alkoholu, który może wysuszać i podrażniać skórę. Nie sięgajmy również po kosmetyki intensywnie pachnące. Warto wnikliwie czytać składy produktów, na jakie się decydujemy. W przypadku cery wrażliwej nie stosujmy także gruboziarnistych peelingów mechanicznych. Warto pamiętać, że mydło także nie jest właściwym kosmetykiem do oczyszczania cery – zastąpmy je pianką, olejkiem do demakijażu. Jeśli czujemy się komfortowo podczas demakijażu z wykorzystaniem wody, świetnie sprawdzi się Krem micelarny do demakijażu twarz i oczy SOLVERX®.

Jakie zabiegi kosmetyczne są zalecane lub odradzane dla osób z cerą wrażliwą?

Przede wszystkim takie, gdzie nie zostaje przerwana ciągłość naskórka, czyli – te najłagodniejsze o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Warto wziąć pod uwagę mezoterapię bezigłową lub peeling kawitacyjny, który dobrze sprawdza się w przypadku cery naczynkowej i wrażliwej. W przypadku skóry problematycznych, wrażliwych i trądzikowych bardzo skuteczne są zabiegi z wykorzystaniem kwasu azelainowego, który ma działanie regenerujące, kojące i wygładzające. Skóry wrażliwe dobrze tolerują także zabiegi z kwasem ferulowym, który działa antyoksydacyjnie i regenerująco.

Jakie produkty do pielęgnacji skóry poleca pani osobom z cerą wrażliwą, zarówno pod względem mycia, nawilżania, jak i ochrony przeciwsłonecznej?

Przede wszystkim wybierajmy produkty bardzo delikatne, wspierające mikrobiom i przeznaczone specjalnie do cer bardzo wrażliwych. To istotne, by do mycia i nawilżania wybierać dermokosmetyki i emolienty, które pomagają odbudowywać barierę naskórkową. Takie produkty działają jak opatrunek dla zmęczonej, wrażliwej skóry. Warto wybierać kosmetyki oparte na mocy kwasów, np. kwasu laktobionowego, który działa przeciwzapalnie, łagodząco oraz nawilżająco. Kwas laktobionowy znajdziemy m.in. w liniach Sensitive Skin SOLVERX® i Atopic Skin SOLVERX®, w skład których wchodzą produkty do demakijażu, nawilżania oraz ochrony przeciwsłonecznej. W produktach do skóry wrażliwej warto szukać również pantenolu i alantoiny, które wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia.

Czy dieta i styl życia mają wpływ na zdrowie skóry, zwłaszcza dla osób z cerą wrażliwą?

Zdecydowanie – zdrowa dieta i higieniczny tryb życia sprzyja dobrej kondycji całego naszego organizmu, w tym właśnie skóry. O czym warto pamiętać? Po pierwsze, o piciu wody. Powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Po drugie, wysypiajmy się. Zdrowy sen trwający 7-9 godzin to najlepszy kosmetyk, którego działanie szybko odzwierciedli się na naszej cerze. To właśnie wtedy skóra uruchamia aktywne procesy regeneracyjne. Gdy śpimy skóra świetnie przyswaja także składniki aktywne, które dostarczamy jej w formie kosmetyków. Jest to możliwe, ponieważ pozbawiona intensywnego za dnia działania czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, promieniowanie UV, a także kontakt ze szkodliwymi mikrobami – skóra nocą intensyfikuje aktywność w obszarze odbudowy, odmłodzenia i nawilżenia.

Po trzecie, warto włączyć zdrowe nawyki żywieniowe. Oprócz oczywistych korzyści dla organizmu zdrowa dieta pomaga minimalizować objawy podrażnień skóry. Warto zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów. Zwykle zawierają one dużo barwników, konserwantów cukrów i soli, które mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji cery. Jedzmy dużo warzyw i owoców (szczególnie tych ciemnych, które stanowią prawdziwy skarbiec cennych antyoksydantów).

Jakie metody mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień u osób z cerą wrażliwą?

Po pierwsze, „na podium” rad, które warto dać osobom o wrażliwej skórze, z pewnością jest systematyczne nawilżenie. To absolutna podstawa. Często, niestety, zdarza nam się zapominać o dobrej rutynie pielęgnacyjnej, smarując twarz kremem, a ciało balsamem jedynie po wieczornej kąpieli. To zdecydowanie zbyt mało. Regularne nawilżenie delikatnej cery oznacza używanie kremu do skóry wrażliwej z wysokim SPF kilka razy dziennie. Krem z SPF może (i powinien) być także bazą pod makijaż. Z kolei balsam do ciała powinien być stosowany rano i wieczorem. W ten sposób sukcesywnie złagodzimy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i swędzenie, które mogą się pojawiać w okresach wzmożonego przesuszenia.

Po drugie, w przypadku skóry atopowej, pamiętajmy o sile emolientów i regularności ich stosowania. Warto wiedzieć, że skóra atopowa wymaga zużycia aż 500 ml emolientu tygodniowo. To prawie cała butelka! Niejednokrotnie trudno jest nam znaleźć czas i sposobność, by zrealizować taki plan. Można jednak zmaksymalizować częstotliwość nawilżania wybierając preparaty na bazie olejów naturalnych, które minimalizują odczucie tłustego filmu na skórze (np. Atopic Skin Face Cream SOLVERX® lub Atopic Skin Balsam do ciała SOLVERX®). Dzięki temu częściej sięgniemy po potrzebny kosmetyk.

Po trzecie, zdecydowanie warto pamiętać o micelach, które nie tyle pomagają łagodzić podrażnienia, co zapobiegają ich występowaniu. Micele to najwięksi sprzymierzeńcy „wrażliwców”. Skóra wrażliwa zawsze wymaga wyjątkowo delikatnego demakijażu, czyli takiego, który możemy wykonać zaledwie kilkoma muśnięciami wacika. W skrócie – micele to cząsteczki, które działają jak gąbka wchłaniająca zanieczyszczenia z naszej skóry. Zbudowane są z cząstek hydrofilowych (wodnych) i lipofilowych (tłuszczowych). Cząstki lipofilowe łączą się z sebum i resztkami makijażu, a cząstki hydrofilowe – pochłaniają kurz oraz zabrudzenia, jakie osiadają na skórze. Dzięki ich właściwościom możemy uniknąć mocnego pocierania cery wacikiem oraz wielokrotnego powtarzania procedury mycia. Demakijaż „wykonuje się sam”, co w przypadku skóry wrażliwej jest kluczowe.

Czy istnieją określone nawyki pielęgnacyjne, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji cery wrażliwej?

Zdecydowanie tak i zawierają się one w haśle – unikajmy skrajności. Mocne, długotrwałe procedury pielęgnacyjne – w tym demakijażowe – źle wpływają na cerę delikatną, atopową i naczynkową. Taka skóra „nie lubi” długich kąpieli w bardzo gorącej wodzie, namaczania, gwałtownego pocierania wacikiem czy ręcznikiem, a także kilkukrotnego, intensywnego zmywania warstw makijażu. Kosmetolodzy wskazują, że zdecydowanie należy unikać takich działań. Kluczem do pięknego i zdrowego wyglądu wrażliwej cery jest delikatność w codziennym rytuale pielęgnacyjnym.

Jak często osoby z cerą wrażliwą powinny odwiedzać gabinet kosmetyczny i jakie regularne procedury mogą być korzystne dla ich skóry?

To, oczywiście zależy od kondycji skóry i stopnia nasilenia problemu. Przyjmuje się, że zabiegi oczyszczające przeprowadzamy nie rzadziej niż raz w miesiącu. W przypadku nasilonych zmian zapalnych należy nastawić się na częstsze konsultacje.

 Agnieszka Kowalska

 Kosmetolog, Medical Advisor w firmie EMPIRE Pharma, Międzynarodowy, Główny Szkoleniowiec marek Peel Mission®, Solverx Cosmetology Care® i mesoBOOST®, ekspert marek Solverx®, Sielanka i BAŚKA.

 Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 20 lat związana z branżą kosmetyki profesjonalnej, w której zdobywała doświadczenie współpracując nierzadko z kontrahentami zagranicznymi, prowadząc szkolenia, aktywnie uczestnicząc w procesie kreacji produktów kosmetycznych. Od początku swojej kariery uczestniczy w licznych konferencjach i kongresach naukowych (polskich i zagranicznych), występując w roli wykładowcy, ale również słuchacza stale poszerzając wiedzę z zakresu kosmetologii, dermatologii i chemii kosmetycznej.

 Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań i autorka wielu publikacji z zakresu kosmetologii w pismach branżowych.